BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Bármikor lehet újabb baleset

A magyar állam várhatóan februárban elindítja a romániai Aurul vállalat elleni kártérítési pert az egy évvel ezelőtt bekövetkezett ciánszennyezés miatt. Az első vizsgálatok messze alábecsülték a pont egy évvel ezelőtt bekövetkezett ciánkatasztrófa okozta kár nagyságát.

A polgári peres eljárás elindításához szükséges keresetlevél 98 százalékban elkészült, s néhány héten belül a 29,3 milliárd forintra szóló kárigény hitelesítése, valamint a több száz oldalas anyag román nyelvre fordítása is befejeződik, így várhatóan februárban elkezdődhet a ciánszennyzés miatti kártérítési per a nagybányai Aurul vállalattal szemben -- közölte Szecskay András, a magyar államot a per során képviselő Szecskay Ügyvédi Iroda BBLP Moquet Borde vezetője a ciánszennyezéssel kapcsolatos tegnapi sajtótájékoztatón. A magyar fél azt is kérelmezi majd, hogy a Fővárosi Bíróság a hiányos biztonsági feltételekre hivatkozva a per időtartamára kötelezze működése felfüggesztésére a céget. Az alperes külföldi volta miatt az eljárás a szokásosnál hosszabb ideig tarthat, s a bíróság várhatóan csak 2001 végére vagy 2002 elejére fogja kitűzni az első tárgyalást.
Az első vizsgálatok messze alábecsülték a pont egy évvel ezelőtt bekövetkezett ciánkatasztrófa okozta kár nagyságát, s a folyó ökológiai egyensúlya is sokkal lassabban áll helyre, mint először feltételezték -- mondta Gönczy János tiszai kormánybiztos. A helyzetet súlyosbítja, hogy az európai uniós szakértőkből álló Nagybánya-munkacsoport által a potenciális szennyező forrásokról készített listán szereplő cégek többségénél nem voltak számottevő fejlesztések, ezért egy újabb balesettel bármikor számolni lehet. A munkacsoport által összeállított listán 11 magyar cég is szerepel, azonban -- a kormánybiztos szerint -- ezek lényegesen kisebb kockázatot jelentenek, mint a Romániában működő bányák és vegyipari vállalatok. Magyarországon is hiányzik azonban egy olyan intézmény, amely tárcáktól függetlenül átfogóan kezelné a Tiszával kapcsolatos ügyeket.
Az újabb szennyezések megakadályozásához nem elégségesek a kétoldalú környezet- vagy határvízvédelmi szerződések, ezért a Tisza vízgyűjtő területén fekvő országok közötti együttműködés keretében az idei évben elő kell készíteni egy ötoldalú nemzetközi egyezmény megkötését -- mondta Gönczy.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.