BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Bevezetik a tőkefedezeti pillért

A német parlament alsóháza elfogadta a nyugdíjreformról szóló törvényjavaslatot. A kormányzat az államháztartásból fizetett járadék garantált szintjének csökkentésével, illetve egy adókedvezményekkel és állami támogatással megerősített, ám nem kötelező tőkefedezeti pillér bevezetésével igyekszik hatástalanítani a demográfiai időzített bombát. Az ellenzék szerint a nyugdíjszámítás rendszere túlságosan bonyolult lett, független szakértők úgy vélekednek, a kormány nem ment elég messzire a változtatásokban.

Walter Riester munkaügyi miniszter a háború utáni időszak legnagyobb szociális reformjának nevezte a lépést. A törvény eredményeként a 2030-ig terjedő időtávlatban a bérek 22 százaléka alatt maradhat az állami rendszerbe fizetett hozzájárulás mértéke, 2020-ig pedig nem éri el a 20 százalékot. A Deutsche Bank becslése szerint az első évtizedben 300 milliárd euró halmozódhat fel az egyéni nyugdíjszámlákon, ami egyaránt jót tesz a tőkepiacoknak és az eurónak.
Az ellenzéki Kereszténydemokrata Unió (CDU) élesen bírálta a tervezetet, elsősorban a bonyolulttá váló rendszer és a működtetésére létrehozandó "bürokratikus szörny" miatt. A CDU plakátkampánya, melyben nyugdíjcsaló fegyencként jelenítették meg Gerhard Schröder kancellárt, olyan erős visszatetszést keltett országszerte, hogy Angela Merkel pártvezér kénytelen volt bocsánatot kérni a parlamenttől.
Független szakértők szerint a baj sokkal inkább az, hogy az alapul vett előrejelzések igen optimistán becslik előre a járulékfizetők számának, illetve egyéb körülményeknek az alakulását. A másik kritika azt vetette a kormány szemére, hogy a szakszervezetekkel kötött kompromisszumok miatt a törvény nem hoz elegendően nagy változást. Mérsékelt kommentárok azonban úgy tartják, a politikailag lehetséges legjobb megoldás született.
A törvény záradékban rögzíti, hogy a nyugdíjszínvonal -- a 45 éves munkaviszonyt igazoló átlagkereső nyugdíjának aránya keresetéhez -- a jelenlegi 70-ről nem süllyedhet 67 százalék alá. A magánnyugdíj a német rendszerben teljesen új, bár nem kötelező elem, az állam adókedvezményekkel és közvetlen támogatással is serkenti a hosszú távú takarékoskodást. A második pillér 2002-ben indul, amikortól a jövedelem egy százaléka fordítható nyugdíj-takarékosság céljára úgy, hogy teljes egészében elszámolható kiadásként az adóbevallás során. Kétévente egy százalékponttal növekedve, végül 4 százalék lesz ez a mérték. A másik ösztönző az alacsony jövedelműek esetében a saját takarékoskodást kiegészítő közvetlen állami befizetés a magánszámlára, mely 2002 és 2008 között szintén fokozatosan nő. A két elem 2008-tól évi 20 milliárd márkába kerülhet a szövetségi és a tartományi költségvetéseknek. A törvény emellett a vállalati nyugdíjpénztárak működését is kedvezményekkel segíti.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.