BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Dublin fütyül Brüsszelre

Példátlannak számít az EU történetében, hogy az Európai Bizottság arra szeretné rábírni az eurózóna tagországait, közös nyilatkozatban ítéljék el Dublinnak "az EU gazdaságpolitikai irányelveivel összeegyeztethetetlen" viselkedését. "Szó sem lehet a gazdaságpolitika vagy az idei költségvetés megváltoztatásáról" -- jelentette ki Charlie McCreevy ír pénzügyminiszter az Európai Bizottság figyelmeztetésére reagálva.

Az Írország megfeddésére vonatkozó, az unió történetében példátlannak számító bizottsági javaslat már a héten a valutauniós tagállamok illetékesei elé kerül, a végső döntés pedig a február 12-i pénzügyminiszteri tanácsülésen esedékes -- írja az Irish Times. Pedro Solbes, a brüsszeli testület gazdasági és pénzügyi felelőse elismeri ugyan, hogy egy ilyen nyilatkozatnak semmilyen formális következménye nem lenne, ám úgy véli: az "informális nyomást" aligha lehet majd figyelmen kívül hagyni. Az EU végrehajtó testülete annak ellenére szólította fel a tagországokat Dublin elítélésére, hogy David Byrne, a testület ír tagja az utolsó pillanatig az ellen érvelt, mondván: el kell kerülni, hogy Írország megfeddése EU-ellenes érzelmeket váltson ki a szigetországban.
Brüsszel rosszallását az váltotta ki, hogy az idei ír büdzsé "expanzionista, és fokozza a gazdaság túlfűtöttségét ahelyett, hogy fékezné azt". Dublin figyelmen kívül hagyta az erre vonatkozó sorozatos bizottsági figyelmeztetéseket, és decemberben elfogadott költségvetésével "világosan megsértette az EU gazdaságpolitikai irányelveit".
Ezen irányelvek (BEPG) a Financial Times szerint az euró bevezetése óta egyre fontosabb szerepet játszanak Brüsszelnek az unión belüli gazdaságpolitikai koordináció erősítését célzó törekvéseiben. A valutaunióban minden tagországnak úgy kell alakítania gazdaságpolitikáját, hogy az európai szinten is koherens legyen; elenkező esetben ugyanis a partnerek fokozottan megérzik a továbbgyűrűző hatásokat -- hangzik az érvelés.
Az ír gazdaság több mint tíz százalékkal bővült tavaly, a munkanélküliség mindössze 4 százalék; Dublin mégis a kormányzati kiadások 18 százalékos emelését és a keresletet szintén élénkítő adócsökkentéseket irányzott elő 2001-re. (Igaz, Solbes maga is elismeri, hogy Írország a fiskális konszolidáció terén is a legjobban teljesítő EU-tag, amivel a költségvetés jelentős többletére utal.)
A kabinet brüsszeli vélemény szerint elhanyagolja az uniós szinten rendkívül magas, decemberben éves szinten 5,9 százalékos infláció elleni küzdelmet, tovább lapátolja a fűtőanyagot a gazdaságba. Solbes szerint Írország szívesen fogadja a valutaunió előnyeit, ám a kötelezettségekről már hallani sem akar.
Dublin elutasítja a vádakat, a kabinet hallani sem akar a gazdaságpolitika vagy a büdzsé módosításáról. McCreevy pénzügyminiszter szerint ezen a kilátásba helyezett uniós "intő" sem változtatna; az abban foglaltakat csak a következő évi költségvetésben tudnák figyelembe venni. Az ír kormány -- amelynek álláspontját az ország munkaadói szövetsége is támogatja -- úgy véli: az EU-partnerek egyszerűen irigylik az ír gazdaság sikerét, és különösen a tőkebeáramlásban kulcsszerepet játszó alacsony vállalati adókulcs szúrja a szemüket.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.