Az Írország megfeddésére vonatkozó, az unió történetében példátlannak számító bizottsági javaslat már a héten a valutauniós tagállamok illetékesei elé kerül, a végső döntés pedig a február 12-i pénzügyminiszteri tanácsülésen esedékes -- írja az Irish Times. Pedro Solbes, a brüsszeli testület gazdasági és pénzügyi felelőse elismeri ugyan, hogy egy ilyen nyilatkozatnak semmilyen formális következménye nem lenne, ám úgy véli: az "informális nyomást" aligha lehet majd figyelmen kívül hagyni. Az EU végrehajtó testülete annak ellenére szólította fel a tagországokat Dublin elítélésére, hogy David Byrne, a testület ír tagja az utolsó pillanatig az ellen érvelt, mondván: el kell kerülni, hogy Írország megfeddése EU-ellenes érzelmeket váltson ki a szigetországban.
Brüsszel rosszallását az váltotta ki, hogy az idei ír büdzsé "expanzionista, és fokozza a gazdaság túlfűtöttségét ahelyett, hogy fékezné azt". Dublin figyelmen kívül hagyta az erre vonatkozó sorozatos bizottsági figyelmeztetéseket, és decemberben elfogadott költségvetésével "világosan megsértette az EU gazdaságpolitikai irányelveit".
Ezen irányelvek (BEPG) a Financial Times szerint az euró bevezetése óta egyre fontosabb szerepet játszanak Brüsszelnek az unión belüli gazdaságpolitikai koordináció erősítését célzó törekvéseiben. A valutaunióban minden tagországnak úgy kell alakítania gazdaságpolitikáját, hogy az európai szinten is koherens legyen; elenkező esetben ugyanis a partnerek fokozottan megérzik a továbbgyűrűző hatásokat -- hangzik az érvelés.
Az ír gazdaság több mint tíz százalékkal bővült tavaly, a munkanélküliség mindössze 4 százalék; Dublin mégis a kormányzati kiadások 18 százalékos emelését és a keresletet szintén élénkítő adócsökkentéseket irányzott elő 2001-re. (Igaz, Solbes maga is elismeri, hogy Írország a fiskális konszolidáció terén is a legjobban teljesítő EU-tag, amivel a költségvetés jelentős többletére utal.)
A kabinet brüsszeli vélemény szerint elhanyagolja az uniós szinten rendkívül magas, decemberben éves szinten 5,9 százalékos infláció elleni küzdelmet, tovább lapátolja a fűtőanyagot a gazdaságba. Solbes szerint Írország szívesen fogadja a valutaunió előnyeit, ám a kötelezettségekről már hallani sem akar.
Dublin elutasítja a vádakat, a kabinet hallani sem akar a gazdaságpolitika vagy a büdzsé módosításáról. McCreevy pénzügyminiszter szerint ezen a kilátásba helyezett uniós "intő" sem változtatna; az abban foglaltakat csak a következő évi költségvetésben tudnák figyelembe venni. Az ír kormány -- amelynek álláspontját az ország munkaadói szövetsége is támogatja -- úgy véli: az EU-partnerek egyszerűen irigylik az ír gazdaság sikerét, és különösen a tőkebeáramlásban kulcsszerepet játszó alacsony vállalati adókulcs szúrja a szemüket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.