Csekő Gyula szerint az áruforgalom már tavaly novemberben elérte a 994 millió dollárt, s havonta átlagosan 90,4 millióval növekszik. A két ország külkereskedelmi forgalma 1997 óta megduplázódott, 1994 óta pedig megnégyszereződött. A forgalom nagyjából kiegyenlített. Az exportunkban 71,1 százalékot képviselnek a gépek, gépi berendezések, míg a behozatalban 61,8 százalékot. Hazánk Spanyolország immár 33. legfontosabb kereskedelmi partnere, 1999-hez képest öt hellyel előbbre léptünk, míg Spanyolország hazánk számára a 12. partner.
A kétoldalú árucsere-forgalom jelentős részét a multinacionális cégek egymás közti forgalma uralja, ugyanakkor egyre szélesedik a beszállítói körhöz tartozó vegyes vállalatok száma. A múlt év során Jordi Pujol katalán kormányfő budapesti látogatása alkalmával avatták fel a Max Magyar Kft. műanyagfröccsöntő egységét Salgótarjánban, valamint az Esmar Hungaria Kft. elektronikai fém alkatrészeket gyártó üzemét Móron. Jelentős beruházásra készül az amerikai Manufactures Services a Valenciában lévő leányvállalatán keresztül. Elhárult az akadálya annak, hogy az 1999 augusztusában a Mecsek Marketing Kft. által megnyert, egy komplett széntelep kitermelésére vonatkozó tender keretében mintegy 200 magyar bányász dolgozhasson Kasztília és León tartományban. A baszk Fagor cég autóipari beszállításban lenne érdekelt. A szintén baszk CAF-Renfe-csoport részt vesz a MÁV által kiírt, EBRD-finanszírozású vasútikocsi-felújítási tenderen.
A Magyarországon eddig befektető spanyol vállalkozók elégedettek cégük üzleti eredményének alakulásával, és többségük már jelentős reinvesztíciót hajtott végre, köztük a Bodegas Vega Sicilia, az ESMA-csoport vagy a Jamones Segovia. Érdekes színfoltja a spanyol--magyar üzleti palettának a Noroeste de Negocios SL cég, mely Spanyolországban a Kárpátok nevet viselő üzleteiben magyar libatollból bérmunkában készülő paplant és dzsekit forgalmaz.
A Magyarországon megvalósított regisztrált spanyol tőkebefektetések összege a reinvesztíciókkal együtt meghaladja a 100 millió dollárt, ez azonban jelentősen elmarad a tényleges lehetőségektől.
Jelenleg a Spanyol Kereskedelmi Iroda mellett három régió tart fenn önálló képviseletet Magyarországon: Katalónia, Murcia, Andalúzia. Elképzelhető, hogy rövidesen Valencia tartomány vezetői is az állandó magyar piaci jelenlét mellett döntenek.
Jelenleg négy spanyol érdekeltségű pénzintézet működik Magyarországon: az Inter-Európa Bank Rt., amelyben a Banco Santander Central Hispanónak (BSCH) 10 százalékos részesedése van, a Banco Atlantico képviselete, a HypoVereinsbank Hungaria Rt., melyben a Banco Popular révén van lehetőség spanyol pénzpiaci műveletek realizálására és végül a lakossági tartós fogyasztási javak finanszírozásával foglalkozó CC-Credit Rt., melyben a BSCH -- mint a német CC-Bank AG többségi tulajdonosa -- közvetett módon vesz részt.
A spanyol kormány kiemelt piacként kezeli a kelet-európai térséget, így Magyarországot is. A tavaly szeptemberben Budapesten járt spanyol második miniszterelnök-helyettes, gazdasági miniszter, Rodrigo Rato bejelentette, hogy 2001 második felében nagyszabású üzleti konferenciára kerül sor Budapesten a két ország üzleti és pénzügyi szakembereinek részvételével.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.