BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Egyszerűbb lesz a papírmunka

A pénzügyi tárca nem tartja indokoltnak, hogy Zsikla Győző kisgazda képviselő kérésére visszavonja a borjövedéki törvényt. Tállai András politikai államtitkár szerint a törvény elérte célját, visszaszorulóban van a borhamisítás. Ezt jelzi, hogy ötödére zuhant a cukorfogyasztás a leginkább "fertőzött" vidékeken.

Nem kevesebbet kér levelében a pénzügyminisztertől Zsikla Győző, a kisgazdapárt frakcióvezető-helyettese, mint azt, hogy vonják vissza a borjövedéki törvényt. Mint lapunknak a képviselő elmondta, oly "sok sebből vérzik" a törvény, hogy nem lenne elégséges módosítani. Tállai András, a pénzügyi tárca politikai államtitkára a Világgazdaságnak kifejtette: a tárca nem támogatja a képviselő javaslatát, a törvényt ugyanis valamennyi párt megszavazta. Abban egyetértenek, hogy további egyszerűsítések indokoltak.
A minisztérium múlt év december elsején küldte el előterjesztését az agrártárcának -- mivel közös FVM--PM rendelet módosításáról van szó --, ám mostanáig nem érkezett visszajelzés. Lapunk érdeklődött Tamás Károlynál, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium közigazgatási államtitkáránál, hol akadt el az egyeztetés folyamata. A tárca sajtóosztályától kaptunk végül választ: már kidolgozták a szakanyagot, a rendeletmódosítás jogi része most készül.
Zsikla Győző lapunknak azzal indokolta a generális változtatás szükségességét, hogy információi szerint az adminisztrációs nehézségek miatt sok pincészetben 30-40 százalékkal visszaesett a borforgalmazás, s számos gazda tavasszal nem kezdi el művelni a szőlőjét. A legnagyobb gondot az okozza -- mondta --, hogy a törvény nem illeszkedik a meglévő jogszabályokhoz, emiatt rendkívül sok az átfedés, a párhuzamosság. Szerinte ugyanazon egy liter bor 7-8 helyen van nyilvántartva. Zsikla úgy véli, a megnehezített adminisztráció csak a tisztességes termelőket gátolja, a borhamisítókat nem.
Ennek a vélekedésnek azonban ellentmondani látszanak a Pénzügyminisztérium információi, melyek szerint éppen a leginkább "fertőzött" vidékeken egyötödére esett vissza a cukorfogyasztás. (Köztudomású, hogy a cukorcefre a hamis bor legfőbb alapanyaga.) A kiskereskedelemben pedig lényegesen nőtt a legális forrásból beszerzett bor mennyisége.
Zsikla Győző szerint javaslatával a frakciója egyetért, s reméli, hogy a koalíciós partnereket is sikerül meggyőzniük. Széles szakmai támogatást is maga mögött tud, neves borászok és a hegyközségek is egyetértenek vele -- állította. Ezzel szemben Horváth Csaba, a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának főtitkárhelyettese a Világgazdaságnak azt nyilatkozta, velük nem egyeztetett a kisgazda képviselő, nem is tudtak a pénzügyminiszternek címzett levélről. Mindazonáltal ők is tisztában vannak azzal, hogy bizonyos pontokon enyhíteni szükséges az adminisztrációs szigort -- mondta. A törvény visszavonását nem tartaná célravezető lépésnek a főtitkárhelyettes, ám a hozzá kapcsolódó végrehajtási rendeletek módosítását annál inkább. A törvény megjelenése óta kapcsolatban vannak a pénzügyi tárcával, szeretnék a szabályozást a szakma igényeihez igazítani.
Az egyik legégetőbb gond a pincekönyv kérdése -- véli Horváth Csaba. A szakember szerint semmi sem indokolja e nyilvántartás napi vezetését, elegendő lenne havonta egyszer elszámolni. Továbbá szét kellene választani a kizárólag szakmai (például a bor házasítására, derítésére vonatkozó) kérdéseket és a jövedéki elszámolás alapját képező adatokat. Simon Zoltán, a VPOP jövedéki főosztályának helyettes vezetője elismeri, hoyg bonyolult a pincekönyv, de, mint mondja, megfelel az uniós követelményeknek.


Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.