BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Elmarad a vámcsökkentés a legszegényebbeknek

Egyelőre lekerült a napirendről a világ negyvennyolc legszegényebb országának termékei számára vámmentes piacra jutást ígérő európai bizottsági javaslat elfogadása. A javaslat elsősorban az uniós cukoripar részéről váltott ki komoly aggodalmakat, de az olcsó import, a banán- és rizspiac, árait is a padlóra küldhetné.

A Pascal Lamy kereskedelmi és Poul Nielson nemzetközi fejlesztési biztos által még szeptemberben előterjesztett javaslatot levették a hétfői EU-külügyminiszteri tanácskozás napirendjéről, ami a Süddeutsche Zeitung szerint annak a jele, hogy a terv hosszú időre az asztalfiókba került. Az első külügyminiszteri egyeztetéseken ugyan kirajzolódott az elfogadáshoz szükséges többségi támogatás, ám az agrárminisztereknél már heves ellenállásba ütközött a terv.
A legnagyobb gondot a cukor jelentené, annak vámmentessé tétele a szakma szerint ugyanis destabilizálhatná az uniós piacot, ahol a belső garantált ár jelenleg több mint kétszeresen meghaladja a világpiaci szintet. Mint arról beszámoltunk, egyesek szerint a csalás veszélye is fennállna, hiszen a kedvezményezett körön kívüli termelők számára csábító lehetne a 48 szóban forgó államon keresztül "becsempészni" a cukrot az unióba. Mindezek az ellenvetések megértő fülekre találtak Franz Fischlernél, az EU mezőgazdasági biztosánál.
Az eredeti bizottsági javaslat szerint a szóban forgó 48 állam termékei -- a fegyverek kivételével -- már idén januártól vám- és egyéb kereskedelmi megkötésektől mentesen juthattak volna be az unióba. A cukor, rizs és banán esetében 2004 végétől valósult volna meg a szabad kereskedelem. A kedvezmény a szegény országok számára nagy, a tizenötök számára azonban elenyésző jelentőségű lenne, hiszen 1998-ban az EU-import mindössze egy százaléka származott a világnak ezen részeiből -- érvelnek a javaslat támogatói.
Egy, az Oxfam brit segélyszervezet megbízásából készített tanulmány szerint az európai cukoripar aggodalmai is teljesen alaptalanok: a 48 országból 39 ugyanis az ACP (afrikai, karibi és csendes-óceáni) csoporthoz tartozik, így eddig is kedvezményes piacra jutást élvezett. Az EU éves cukortermelése 18 millió tonna, a legszegényebb államokból származó behozatal egyharmados bővülés pedig mindössze 100 ezer tonna pluszt eredményezne -- érvel a tanulmányt készítő sussexi egyetem.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.