Mikola István egészségügyi miniszter és a gyógyszergyártók tárgyalását követően a szaktárca újratárgyalja a gyógyszeráremelés kérdéskörét -- jelentette be Borókai Gábor kormányszóvivő a kormány tegnapi ülését követően. A gyógyszeráremelésre várhatóan július elsejétől kerül sor, az emelés mértéke pedig nem haladja meg a 6,3 százalékot.
Az egészségügyi miniszter március elsejétől kihirdeti a tb által nem támogatott gyógyszerek új árát, az emelés 9--12 százalékos lesz. Mikola István tegnapi tájékoztatóján elmondta, a gyógyszercégek képviselőivel olyan hosszú távú megállapodásra törekszik, aminek során a cégek promóciójáról és az egészségügy szempontjából fontos fejlesztési alapok létrehozásáról is szó lesz. A miniszter veszélyesnek tartja a gyógyszerek túlzott reklámozását, és arra kéri az orvosi kamarát, hogy ez ügyben segítsék a munkáját. Mint mondta, ha bármiféle visszaélést tapasztal az orvosok között a gyógyszerrendelésekkel kapcsolatban, szükség szerint nem riad vissza a rendőrségi feljelentéstől sem. Mikola azt is bejelentette: nem lesz nemzeti egészségügyi közhasznú társaság, a Club Aliga vagyonkezelője az Egészségügyi Minisztérium lesz. A tárca a gyógyturizmusnak, az egészségügyi dolgozók továbbképzésének, konferenciáknak és üdülésnek kíván otthont nyújtani az egykori pártüdülőben, amelynek korszerűsítésére az idei költségvetésből 240 millió forint jut.
Mikola arról is tájékoztatott, hogy a kormány felhatalmazta a Miniszterelnöki Hivatalt és az Egészségügyi Minisztériumot, hogy találjon lehetőséget a Hungaropharma eladására. Az egészségügyi miniszter kétlépcsős magánosítást preferálna, és a magángyógyszerészek mellett a tulajdonosok között szívesen látná a hazai gyógyszergyárakat, például a Richtert, a Chinoint és az Egist.
Az új miniszter minősíteni akarja a kórházakat. Ezt októberben kezdik meg. A Magyar Orvosi Kamara, a Magyar Kórházszövetség készíti el 7-9 betegségcsoport gyógyításának a standardjait, ezek alapján történik meg valamennyi hazai kórház akkreditálása. S annak a gyógyítóbeavatkozásnak a költségeit téríti meg számukra az egészségpénztár, amire az adott intézményt akkreditálták.
Mikola a Széchenyi-tervből nagyobb szeletet kíván az ágazatnak. A minőségi gyógyturizmus mellett ugyanis szeretné, ha bizonyos informatikai feladatokat is megoldanának, ez elvezethetne az intelligens betegkártyák használatához.
Az alapellátás privatizációjának továbbviteléhez szükséges az önkormányzati törvény módosítása. Erről már egyeztetnek a politikai pártok. Gondot inkább az önkormányzatok jelenthetnek -- mondta a miniszter.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.