BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Gyorsan nő az áruimport

A végleges adatok szerint a folyó fizetési mérleg hiánya novemberben 283 millió euró volt. A nagy deficitért elsősorban az áruimport nagy volumene felelős. A 2000. év nagy kérdése, hogy decemberben mekkora volt a mérleg szaldójára jelentős hatást gyakorló tőkekiáramlás.

A végleges adatok szerint novemberben a folyó fizetési mérleg hiánya 283 milió euró volt. A Központi Statisztikai Hivatal által most közölt számok nem változtatnak a tizenegyedik havi külső pozíció összképén, mivel azok csaknem teljesen megegyeznek a hónap elején ismertetett előzetes adatokkal. Bár november hagyományosan gyenge hónapnak számít, a folyó fizetési mérleg deficitje így is magasnak mondható. 1999 hasonló időszakában csupán 156 milliós hiányt regisztrált a Magyar Nemzeti Bank.
A magas hiányért -- az előző hónapokhoz hasonlóan -- most is az árumérleg okolható. Novemberben kétszer akkora volt az áruexport és -import különbözete, mint tizenkét hónappal azelőtt. 2000 korábbi hónapjaiban ezen a soron nem volt példa ilyen mértékű deficitre. A nagy hiány annak köszönhető, hogy az importdinamika igen magas, 41,5 százalékos volt. Az utóbbi időben megjelent makroadatok alapján arra lehet következtetni, hogy 2000 utolsó negyedévében már nem a nettó export adja a gazdasági növekedés hajtóerejét.
A folyó mérleg tavalyi alakulásával kapcsolatban még van egy jelentős bizonytalansági tényező. A nagy külföldi tőkeállományt fogadó gazdaságokban december hagyományosan a profit hazautalásának időszaka. Kérdés, hogy a korábbi hónapok viszonylag magas jövedelemkiáramlását miként kell értelmezni. Amennyiben arról van szó, hogy a kivinni szándékozott tőke mennyisége ekkora ütemben növekszik, akkor messze minden idők legnagyobb profitrepatriálása következett be decemberben.
Feltehető azonban, hogy nem csupán erről van szó. Valószínűleg a jövedelemkivitel periodicitása is megváltozott, vagyis időben jobban elnyújtva jelentkezik a hatás. Az évközi szokatlan "aktivitás" és a jó vállalati eredmények arra engednek következtetni, hogy decemberben a korábbi éveknél magasabb lesz a nyereségkiáramlás szintje. A GDP-arányos deficit azonban -- a gazdaság dinamikus növekedésének köszönhetően -- tavaly feltehetően csökkent, az 1999-es 4,3-ről körülbelül 4 százalékra.
Tovább folytatódott a nem adóssággeneráló finanszírozás rossz teljesítménye. A teljes folyó fizetési mérleghiánynak már csupán 38 százalékát fedezi a portfólió-, illetve közvetlen tőkebeáramlás. A novemberi kedvezőtlen folyamatokért főképp a portfólióbefektetések soron kialakult hiány okolható. Igaz, a tőzsde ősz végi mélyrepülése után a kiáramást mutató szám nem volt meglepetés. Arra azonban jó esély mutatkozik, hogy decemberben ezen a soron kisebb szufficit alakult ki, figyelembe véve a tőkepiac megélénkülését. Ez azonban már nem fogja javítani a nem adósságfinanszírozási arányt, hiszen a decemberi folyó deficit igen magas lesz.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.