BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Három hétre kilencmilliárdos támogatás

Márciustól 300 új termékkel és 156 hatóanyaggal bővülhet a patikákban kapható gyógyszerkör, akkortól változnának az árak is. Az év első három hetében az OEP kilencmilliárd forintot költött a gyógyszerárak támogatására, nem volt felvásárlás, s az influenza sem éreztette hatását. A biztosító és a cégek egyeztetnek a hároméves ármegállapodásról.

Kőrössy Péter, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) főosztályvezetője azt reméli, megállapodnak a gyógyszergyártókkal, s márciustól 156 új hatóanyaggal és 300 termékkel bővül a patikákban kapható gyógyszerek köre. Folynak a tárgyalások a három évre szóló, 2003. december 31-ig érvényes ármegállapodásról is, ami kiszámítható piacot garantálhat a cégeknek, s tervezhetővé teszi a biztosító és a lakosság gyógyszerkiadását -- mondta.
A cégektől kapott információnk az, hogy az egészségügyi és a pénzügyi tárca által készített megállapodási javaslat szövegének több pontjában változtatást kérnek.
Elfogadják ugyan, hogy a tervezett infláció 70 százalékával -- ez az idén 4,2 százalék -- emeljék az áraikat, ám azt szeretnék, hogy ne csak 2003. januárban, hanem egy évvel korábban is korrigálhassák azt a tényleges pénzromlás arányában. Az innovatív gyógyszereket forgalmazók felvetették, hogy a tb ne támogassa a bizonyítottan hatástalan orvosságok árát. S azt a másik két gyógyszergyártói kör (a magyarországi és a generikus készítmények gyártói) is szeretné, ha évente nemcsak kétszer, hanem negyedévente hirdetné ki az egészségügyi miniszter az új orvosságokat s tenné lehetővé a forgalmazásukat.
Kőrössy nem kívánta kommentálni az információinkat, mint mondta, a végső egyeztetésekre a jövő héten a szakminisztériumban kerül sor. Annyit tett hozzá, hogy bizonyos árkorlátokkal új készítmények kerülhetnek az 50 és 70 százalékkal támogatott orvosságok közé. Cél, hogy lehetőleg csak új hatóanyagú készítményt vegyen föl a tb az általa támogatott gyógyszerkörbe. Elképzelhető azonban, hogy olyan, már forgalomban lévő hatóanyagból készült medicinát is támogasson, amelynek a napi terápiás költsége kisebb a jelenleg támogatotténál, s a szedése biztonságosabb és kényelmesebb a betegek számára.
A főosztályvezetőtől megtudtuk továbbá, hogy az államkincstár tavaly januártól december 29-ig 150,7 milliárd forintot utalt ki a patikai orvosságok ártámogatására, így 1,2 milliárd megmaradt az előirányzott gyógyszerkasszában. A gyógyászati segédeszközökre 22,7 milliárdot költöttek, s 1,3 milliárd volt a maradvány.
Az OEP tavaly 150,7 milliárd forinttal támogatta a patikaszerek árát, a havi költési átlag 12,5 milliárd volt. Január 22-ig kilencmilliárd forintot fordított e célra, ami Kőrössy Péter szerint a tervezettnél kevesebb. Nem volt felvásárlás, s a napokban a Dél-Dunántúlon terjedő influenza sem éreztette még a hatását. A járvány megelőzésére szolgáló védőoltásokat egyébként a rizikócsoportba tartozó időseknek, a krónikus betegeknek -- több mint 1,12 millió embernek -- a szaktárca költségvetéséből fizetik, a többi biztosított 50 százalékos tb-támogatással jut hozzá, nekik 400-500 forintba kerül a megelőzés, ami olcsóbb a szövődmények meggyógyításánál.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.