BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nem tudnak dönteni a teendőkről

Az Európai Unió munkacsoportot állít fel a balkáni háborúkban a NATO részéről alkalmazott gyengített urániumtartalmú (DU) lövedékek és a rákos megbetegedések közötti összefüggések tanulmányozására; a NATO politikai bizottságának tagjai azonban nem tudtak megegyezni a teendőkről. A NATO-n belüli eljárásról a ma összeülő tanács folytatja a vitát.

Az EU Bizottsága azzal bízta meg a tegnap felállított munkacsoportot, hogy február elejéig terjesszen elő jelentést a "Balkán-szindróma" tudományos értékeléséről. A bizottság azt szeretné megtudni, hogy a Boszniában és Koszovóban bevetett DU-lőszerek veszélyeztetik-e az EU-munkatársak és a helyi lakosság egészségét. Ennek alapján döntik el, hogy módosítják-e a térségbeli segélyprogramokat.
A NATO politikai bizottságában Olaszország és Németország azt javasolta, vezessenek be moratóriumot a DU-lőszerekre mindaddig, amíg teljeskörűen fel nem mérik a velük kapcsolatos veszélyeket -- értesült a Financial Times Deutschland. A tagállamok többsége azonban az alkalmazási tilalom ellen foglalt állást. Az USA és Nagy-Britannia nem lát semmilyen összefüggést a DU-bombák és a rákos betegségek között. Erre az álláspontra helyezkedik az Egészségügyi Világszervezet is. Portugália és Görögország az olasz--német javaslathoz közelítve szintén átfogó vizsgálatot szorgalmaz -- tudta meg a BBC.
"A szövetségi kormány célja az, hogy addig ne kerüljön sor a fegyver további bevetésére, amíg nem rendelkezünk cáfolhatatlan tényekkel" -- jelentette ki Joschka Fischer német külügyminiszter. Rudolf Scharping védelmi miniszter tegnap fizikusokkal és orvos szakértőkkel tanácskozott a DU-lőszer kockázatairól; a minisztérium a hadseregben előforduló minden leukémiás esetet ellenőriztet.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.