Különleges katonai vagy kommandós feladatok végrehajtására szolgáló különítményi formát ("task force") adtak annak a tesületnek, amelynek szövetségi szinten kellene felvennie a küzdelmet az égbe szökő energiaárakkal és a kínálatszűkével. A csoport élére helyettesét, Dick Cheneyt nevezte ki George W. Bush -- jelenti a Reuters. Az elnök szerint a kormányzat érzékeli, hogy a kereslet egyértelműen meghaladja a kínálatot, ezért cselekvésre szánta el magát.
Kalifornia eközben immár az egymás utáni 14. napját töltötte a helyi áramszolgáltatók által elrendelt legmagasabb fokú energiakészültség viszonyai közepette. A szükséghelyzetben eddig két alkalommal kellett a területileg váltott kikapcsoláshoz folyamodni. A helyi szolgáltatók továbbra is a legszigorúbb takarékosságot kérik a fogyasztóktól, a hálózatba ennek ellenére alig tudják a szükséges energiát betáplálni.
A "napfényes állam" megpróbáltatásait a következő hetekben tovább fokozahatja, hogy a legfontosabb helyi energiaszolgáltató -- a Pacific Gas and Electricity (PG&E) -- bejelentette, egy hónapon belül elfogynak a gáztartalékai. Ez azt jelentené, hogy 3,8 millió gázfogyasztója maradna ellátatlanul. A szolgáltató mind a gáz, mind az áram elosztását az utóbbi hetekben már csak annak a korábbi, szövetségi kormányzati rendeletnek köszönhetően tudta fenntartanai, amely a szomszéd államok szolgáltatóit bizonyos mennyiség átadására kötelezte mindkét energiahordozóból. Bush elnök azonban a rendeletet csak február 7-ig hosszabbította meg, ami után -- helyi elemzők szerint -- bármi megtörténhet.
Az állam két legnagyobb -- magántulajdonban lévő -- energia-közüzeméről egyébként immár könyvvizsgálói jelentések is megerősítették, hogy a csőd közvetlen közelében vannak, ezt követően elapadtak a hiteleik, a szállítóiktól pedig már csak készpénzért jutnak akár gázhoz, akár áramhoz.
Kalifornia számára nem sok jóval kecsegtet, hogy a két nevadai áramszolgáltató is azonnali -- átlagosan 17, maximum 29 százalékos -- tarifaemelést kért a helyi hatóságoktól. A két közüzem ugyanarra hivatkozott, mint a Kaliforniában tevékenykedő, hasonló profilú cégek: nem tudják tovább finanszírozni azt a hiányt, amely az alacsonyan megszabott fogyasztói tarifák és a nagybani árampiacon borsos áron megvett energia különbsége miatt jelentkezik.
Az energiahiánynak immár az egész északnyugati térségre való kiterjedését jelzi, hogy Oregon és Washington államban egyaránt súlyos kínálati zavarokat jeleztek. A két állam -- amely az utóbbi hetekben rendre kisegítette áramszállításaival Kaliforniát -- most maga is kénytelen volt bejelenteni, hogy saját fogyasztói ellátásában is feszültségek várhatók. A súlyos problémák megvitatására egyébként csütörtökön Oregon fővárosában, Portlandben tanácskozásra ülnek össze az érintett államok kormányzói a szövetségi válságkezelő stábbal.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.