Az unió mezőgazdasági biztosa úgy véli, hogy a mezőgazdaságban is lesznek átmeneti rendelkezések az új EU-tagok számára, sőt, a közvetlen fizetések esetén ez éppen az unió követelése. Ám az EU szeretné az átmeneti megoldások számát a lehető legalacsonyabban tartani, és azokon a területeken, ahol zavarhatnák a belső piacot, nem lehetnek kivételek és átmeneti rendezések -- mondta az agrárbiztos a Kurier bécsi lap keddi számában megjelent nyilatkozatában az MTI szerint.
Fischler abból indul ki, hogy az első új tagok a 2004 júniusában tartandó európai parlamenti választásokon már részt vesznek, s ezt az EU vállalt politikai kötelezettségének tekinti. "Hány tagjelölt jut el a következő években odáig, hogy élni tud ajánlatunkkal? Ez egyedül rajtuk múlik" -- vélte az osztrák politikus.
A mezőgazdasági fejezet tárgyalását több részre osztották: először azokról a kérdésekről lesz szó, amelyeknek megoldása nem jár túl nagy anyagi következményekkel (például állat- és növényegészségügy), és csak 2002-ben következnek az olyan érzékeny ügyek, mint a piaci rendtartások és a támogatások.
Fischler hozzátette, hogy brüsszeli híresztelések szerint Cseh-, Lengyel- és Magyarország -- azaz a NATO-ba már belépett államok -- csatlakozhatnak legelőször, de a soros elnökséget betöltő Svédország szót emel a balti államok felvétele mellett is. Mindenesetre a főbiztos szerint az EU decemberi, nizzai csúcsértekezlete óta a bővítés ügye sínen van. Ugyanakkor bírálta is a nizzai találkozót, mert a tagállamok főleg nemzeti érdekeik biztosításával foglalkoztak, és nem állt kellőképpen előtérben a közös ügy.
Fischler arról is beszélt, hogy a közös agrárpolitika átalakítás előtt áll. 2002 közepéig a jelenlegi piaci rendtartásokról és támogatási rendszerekről szóló átfogó elemzések és viták alapján a biztos tervet kíván előterjeszteni erről.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.