A Magyar Fejlesztési Bank (MFB) Rt. az állam gazdaság- és fejlesztéspolitikai célkitűzései megvalósításának eszköze. A parlamenthez benyújtott -- a Pénzügyminisztérium által kidolgozott -- törvényjavaslat ehhez a feladathoz teremti meg a szabályozási környezetet -- szól az előterjesztés indoklása. A jogszabály -- amennyiben az Országggyűlés elfogadja -- végre egységes szabályozási rendszert teremt, amely kellően szolgálja a speciális hitelintézet feladatait, és igazodik az EU-s normákhoz is -- nyilatkozta Tarnóczi László, az MFB szóvivője. Az MFB részesedése egyébként a pénz- és tőkepiacon nem éri el a 3 százalékot, a javaslat kidolgozói szerint a törvény hatására sem változik majd piaci pozíciója.
A jogszabály szerint ez év június 30-ig az MFB jegyzett tőkéjét a jelenlegi 47,98 milliárd forintról 60 milliárdra kell emelni. Az MFB feladata, hogy részt vegyen az állami források korszerű, hatékony és bankszerű megtervezésében és közvetítésében. Emellett szerepet kell vállalnia az EU-csatlakozáshoz, illetve később a tagsághoz kapcsolódó állami fejlesztések és beruházások pénzügyi lebonyolításában. Az MFB nemzetközi társintézetek, fejlesztési bankok nyújtotta forrásokat is felhasznál. A törvény alkotói azt remélik, hogy a részletesebb szabályozás hatására az MFB-vel szemben növekszik a bizalom, a nemzetközi pénzpiacon kellő súllyal jelenhet meg a hitelintézet.
Az MFB egyszemélyes, zártkörű részvénytársaság, száz százalékban az állam tulajdona. Osztalékot nem fizet, annak összegét az eredménytartalék növelésére fordíthatják. A nyereséget az állam nem vonja el a hitelintézettől, hiszen az olyan feladatokat finanszíroz, ami 3-5 éves futamidejű hitellel nem fedezhető, de nemzetgazdasági szempontból megtérül -- mondta Tarnóczi.
Készfizető kezességet vállal a kormány az MFB kül- és belföldről felvett hiteleire, valamint a kötvénykibocsátásból eredő fizetési kötelezettségekre. Ezeket maximálja a költségvetési törvény, az idén 180 milliárd, jövőre pedig 200 milliárd forintban. Mivel az MFB nemzetgazdasági szinten is meghatározó jelentőségű beruházásokat finanszíroz, külön szabályozzák a nagy kockázat vállalását és a szavatolótőke-számítást is. Eszerint a szavatolótőke 35 százalékát meghaladó kockázat minősül nagy kockázatnak. Az egy ügyféllel szemben vállalt kockázatok együttes, nettó értéke pedig nem haladhatja meg az MFB szavatolótőkéjének 45 százalékát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.