Azt követően, hogy a hét elején nyilvánosságra került az Állami Számvevőszéknek (ÁSZ) a Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány (MNÜA) vagyongazdálkodásának ellenőrzéséről szóló jelentése (VG, 2001. február 19.), a keddi kormányülésen a kabinet is áttekintette a helyzetet. A kormány is úgy ítélte meg, történtek hátrányos döntések a vagyongazdálkodásban, és történhettek jogsértő lépések is. Ezért a belügyminiszter és a legfőbb ügyész felkérést kapott, hogy vizsgálja meg: szükséges-e büntetőeljárás indítása -- közölte Harrach Péter szociális és családügyi miniszter.
Harrach Péter szerint nem lehet eltekinteni a korábbi vagyon visszaperlésétől sem, hiszen az üdülővagyon ma már a Hunguest Hotels Rt. tulajdonában van, amelynek többségi tulajdonosa egy magáncég, az Aragó Rt., míg a kisebbségi tulajdonos az MNÜA-t képviselő Hunguest Vagyonkezelő Rt. Kivéve, ha sikerül a magáncéggel megállapodni a korábban kötött, az alapítvány számára hátrányos vagyonkezelési szerződés módosításáról.
E szerződés módosításának szükségessége már korábban felmerült, s a helyzet rendezése érdekében az Aragó Rt. a múlt év őszén tett egy ajánlatot a Hunguest Vagyonkezelő Rt.-nek, amelyet a kuratórium hosszas tárgyalássorozat után elfogadhatónak minősített. Az eredetileg kétmilliárdos vagyonérték a tárgyalássorozat végén már 9,5 milliárd volt. Ebben szerepel 2,5 milliárd forint értékű ingatlanvagyon átadása, 4,5 milliárd forint készpénz és 2,5 milliárd értékű részvény -- a szállodatársaság részvényeinek 25 százaléka. Mivel a Hunguest Hotels Rt. tőzsdei bevezetését határozta el a többségi tulajdonos, így -- véli egy a kuratóriumhoz közel álló szakértő -- ez a részvénycsomag néhány év után jó áron eladható lenne. E megállapodás elfogadásáról napokon belül dönt a kuratórium, ám a kormány lépései hatására az aláírás vélhetően elmarad.
Ezt erősítette meg Harrach Péter is, aki szerint a kormány határozott kívánsága, hogy amíg nem derül ki egyértelműen, történt-e jogsértés, addig az aláírásra ne kerüljön sor. A kormány ezt kéri az általa delegált tagoktól -- mondta a miniszter. Az aláírás ugyanis a korábbi jogsértések "szentesítése" lenne.
Harrach Péter úgy látja, a belügyminiszter és a legfőbb ügyész néhány héten belül megteszi javaslatát, így a kormány rövidesen ismét napirendjére tűzi az MNÜA ügyét.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.