BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Büntetőeljárás indítását vizsgálják

A kormány legutóbbi ülésén a Magyar Nemzeti Üdülési Alapítványnál kialakult helyzettel kapcsolatban az az álláspont alakult ki: a vagyonvesztést jogsértő lépések okozhatták. A belügyminiszternek és a legfőbb ügyésznek meg kell vizsgálni, szükséges-e büntetőeljárást indítani. E vizsgálat befejezéséig nem kerülhet sor a a Hunguest Hotels Rt. többségi tulajdonosa, az Aragó Rt. által tett ajánlat aláírására sem -- közölte a Világgazdasággal tegnap Harrach Péter miniszter.

Azt követően, hogy a hét elején nyilvánosságra került az Állami Számvevőszéknek (ÁSZ) a Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány (MNÜA) vagyongazdálkodásának ellenőrzéséről szóló jelentése (VG, 2001. február 19.), a keddi kormányülésen a kabinet is áttekintette a helyzetet. A kormány is úgy ítélte meg, történtek hátrányos döntések a vagyongazdálkodásban, és történhettek jogsértő lépések is. Ezért a belügyminiszter és a legfőbb ügyész felkérést kapott, hogy vizsgálja meg: szükséges-e büntetőeljárás indítása -- közölte Harrach Péter szociális és családügyi miniszter.
Harrach Péter szerint nem lehet eltekinteni a korábbi vagyon visszaperlésétől sem, hiszen az üdülővagyon ma már a Hunguest Hotels Rt. tulajdonában van, amelynek többségi tulajdonosa egy magáncég, az Aragó Rt., míg a kisebbségi tulajdonos az MNÜA-t képviselő Hunguest Vagyonkezelő Rt. Kivéve, ha sikerül a magáncéggel megállapodni a korábban kötött, az alapítvány számára hátrányos vagyonkezelési szerződés módosításáról.
E szerződés módosításának szükségessége már korábban felmerült, s a helyzet rendezése érdekében az Aragó Rt. a múlt év őszén tett egy ajánlatot a Hunguest Vagyonkezelő Rt.-nek, amelyet a kuratórium hosszas tárgyalássorozat után elfogadhatónak minősített. Az eredetileg kétmilliárdos vagyonérték a tárgyalássorozat végén már 9,5 milliárd volt. Ebben szerepel 2,5 milliárd forint értékű ingatlanvagyon átadása, 4,5 milliárd forint készpénz és 2,5 milliárd értékű részvény -- a szállodatársaság részvényeinek 25 százaléka. Mivel a Hunguest Hotels Rt. tőzsdei bevezetését határozta el a többségi tulajdonos, így -- véli egy a kuratóriumhoz közel álló szakértő -- ez a részvénycsomag néhány év után jó áron eladható lenne. E megállapodás elfogadásáról napokon belül dönt a kuratórium, ám a kormány lépései hatására az aláírás vélhetően elmarad.
Ezt erősítette meg Harrach Péter is, aki szerint a kormány határozott kívánsága, hogy amíg nem derül ki egyértelműen, történt-e jogsértés, addig az aláírásra ne kerüljön sor. A kormány ezt kéri az általa delegált tagoktól -- mondta a miniszter. Az aláírás ugyanis a korábbi jogsértések "szentesítése" lenne.
Harrach Péter úgy látja, a belügyminiszter és a legfőbb ügyész néhány héten belül megteszi javaslatát, így a kormány rövidesen ismét napirendjére tűzi az MNÜA ügyét.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.