A számítások azt mutatták, hogy a tényleges adóteher Németországban tíz év alatt 8,2 százalékkal csökkent. Ezzel szemben Franciaországban mindent egybevetve 20,3 százalékos volt a csökkenés. 2003-ra a 2000-ben meglévő 15,7 százalékos német adóelőny 1,6-re mérséklődik.
A szimulációs számítások szerint Németországban az adóteher változása főleg az osztalékpolitikától és a vállalatok beruházásainak intenzitásától függ. A társasági adó kulcsának 25 százalékra való csökkentéséből főleg azok a cégek profitálnak, amelyek a nyereség zömét visszatartják. Az amortizáció leírásának megszigorítása a nagy állótőkével működőket sújtja.
Franciaországban az adóváltozásokat főleg a nyereséghelyzet és a munkaerőigény nagysága befolyásolja. Könnyítő hatását a reform csak 2003-tól fejti ki teljesen. A tőkeintenzív vállalatok előbb az amortizáció kezelésének kedvezőtlen változását érzik majd. 2003-tól a reform főleg azoknak a cégeknek kedvez, amelyeket előzőleg súlyosan érintett a nyereségtől független iparűzési adó. Ezek közé tartoznak a munkaigényes vállalatok, a szolgáltatók és a nyereségproblémákkal küzdő cégek, például az építővállalatok.
Az államközi összehasonlításnál az adórendszerek különbsége is befolyásolja az adóteher hatását. A szolgáltatói szektorban és a vegyiparban 2003-tól a francia vállalatoknak 11 százalékos előnyük van a németekkel szemben. Ennek oka, hogy ezeknél a vállalatoknál nagy a kiosztott nyereség aránya. Ehhez járul a szolgáltatás munkaerő-intenzitása, amelyet Franciaországban többé nem hoznak hasonlóan hátrányos helyzetbe a bérarányos adók. Másrészt ezek a vállalatok különösen nyereségesek, ezért a nyereségsemleges adók -- amelyek Franciaországban viszonylag súlyosak -- százalékosan kevésbé esnek náluk latba.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.