Az LDP szakértői bizottságának vezetője kijelentette, hogy továbbra is tiszteletben tartanák a jegybank függetlenségét, szükségesnek mondta viszont a jobb összhang megteremtését a kormány törekvéseivel. Mint a Reuters rámutat, az ismétlődő nézeteltérések sorában a kabinet legutóbb tavaly nyáron orrolt meg Hajami Maszaru jegybankelnökre, amikor az úgy határozott, hogy feladja a "nulla kamatláb" politikát, és árnyalatnyival drágította a refinanszírozási hiteleket. A lépés hatására ismét recesszióba fordult az egy évtizde krónikus növekedési problémákkal -- pontosabban magát makacsul tartó pangással -- küszködó japán gazdaság. A Reuters erre a fordulatra vezeti vissza, hogy a jegybank röviddel ezelőtt 0,5-ről 0,35 százalékra szállította le az irányadó kamatot.
A jegybanktörvény megváltoztatását a Dow Jones hírügynökség nyíltan összefüggésbe hozza a hét legfejlettebb ipari állam (G7) minapi palermói pénzügyi csúcstalálkozóján tett ajánlásokkal. Ez utóbbiak szerint Japán számára nincs további szabad mozgástér a fiskális élénkítés irányába, mert az államadósság közelít az éves GDP 130 százalékához. A hetek többi tagállama ebben a helyzetben a pénzellátás fokozását tartja a legfontosabb növekedésösztönző eszköznek, amellyel Tokió a defláció zárt köréből is ki tudna törni. A G7-csúcstalálkozón "kvantitatív monetáris lazítás" néven említett formula szerint a pénzellátási mutatót, illetve a fogyasztói árak alakulását kellene elsődleges jelzőszámmá tenni, és a jegybanknak minden rendelkezésére álló eszközzel fokoznia kellene a pénzkínálatot, amikor a gazdaság a csökkenő árak és termelés által jellemezhető regressziós spirálba került.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.