BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Előbbre hozzák az országjelentéseket

Egy hónappal előbbre hozza az Európai Bizottság az idén esedékes tagjelölti országjelentések elkészítését, hogy az októberi genti állam- és kormányfői csúcson már annak ismeretében lehessen vitázni a bővítésről -- közölte a belga kormányfő, miután találkozott cseh kollégájával. Az idei második fél évben esedékes belga EU-elnökség során egyre több jel szerint megszülethetnek végre a legfontosabb döntések az új tagok felvételéről.

Az elnökséget júliusban átvevő Belgium arra kérte Romano Prodit, az Európai Bizottság elnökét, hogy ne az előzetesen tervezett novemberi időpontban, hanem már október folyamán hozza nyilvánosságra a tagjelöltekről évente készített országjelentésének legújabb -- döntő fontosságúnak tekintett -- felülvizsgálatát. Guy Verhofstadt belga kormányfő arról is beszámolt Milos Zeman cseh miniszterelnökkel folytatott hétfői brüsszeli tárgyalásai után, hogy az októberi genti (félévközi) uniós csúcson már ezen jelentések alapján vitáznak majd a bővítésről.
A CTK cseh hírügynökség tájékoztatása szerint a bizottság már el is fogadta a belga kérést. Megfigyelők arra emlékeztetnek, hogy a belga elnökség során a bővítésről szóló legfontosabb döntések nem az októberi genti, hanem a decemberi laekeni (félévzáró) csúcson várhatóak.
A tagjelöltek hivatalosan abban reménykednek, hogy már a jelenlegi svéd elnökséget záró júniusi göteborgi csúcson sor kerül a bővítési folyamat átfogó értékelésére és esetleg bizonyos döntések meghozatalára is. Egyes európai bizottsági tisztviselők szerint azonban nagyobb az esélye annak, hogy az alapkérdések megválaszolására -- így például arra, hogy mely jelöltek kerülnek be a bővítés első körébe, s az mikor következhet be -- ekkor még nem, hanem inkább Laekenben kerül sor.
Verhofstadt és Zeman találkozóján megállapodtak, hogy a kis- és közepes méretű országok a bővítés után szövetséget hoznak létre egymással. A két kormányfő arról is tárgyalt, hogy a visegrádi államok és a Benelux országok esetleg intenzívebb kapcsolatokat alakítanak ki egymással. Egyetértettek, hogy az uniónak nem csupán közös gazdaságpolitikát kell végrehajtania, hanem a jelenleginél intenzívebben szükséges összpontosítania közös szociális, környezetvédelmi és külpolitika megvalósítására is.
Az uniós elnökség átvételére készülő Belgium miniszterelnöke egyébként tegnap kezdte meg azt a körútját, amelynek során (négy részletben) ellátogat a tagjelölt országok mindegyikébe. Tegnapi varsói megbeszéléseit a balti országok felkeresése követi, majd március közepén Magyarországra, Csehországba és Szlovákiába utazik. Ezt követően kerül sor szlovéniai, bulgáriai és romániai látogatására, majd a negyedik "körben" Málta és Ciprus zárja a sort.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.