BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kartellgyanús közbeszerzések

Várhatóan májusban nyújtja be a kormány a parlamentnek a közbeszerzési törvény módosítási tervezetét -- hangzott el az Országgyűlés közbeszerzési bizottságának legutóbbi ülésén. A jogszabály kijátszásának új jelenségeként említették, hogy az ajánlattevők konglomerátumot és ezzel árkartellt hoznak létre. Így nincs verseny, és nő az ár.

Elnapolta a közbeszerzési bizottság Debrecen önkormányzatának közbeszerzésekkel kapcsolatos gyakorlatáról, tapasztalairól való tájékoztató megvitatását, mivel a város polgármestere nem jelent meg az ülésen, hanem másokkal képviseltette magát.
A Honvédelmi Minisztérium (HM) Beszerzési és Beruházási Hivatalának beszerzési tevékenységéről Bittner István, a Honvédelmi Minisztérium igazgatóhelyettese tájékoztatta a képviselőket. Elmondta, hogy az elmúlt évben 120 beszerzési eljárást bonyolítottak le, ezek értéke mintegy 20 milliárd forint. Ez az idén várhatóan négy-öt milliárd forinttal nő, a 15 éves gépjármű-beszerzési program -- melynek során 12-13 ezer gépkocsit szereznek be -- beindulásának köszönhetően. Az első tender értékelése tart. Eredmény február 26-án lesz.
Értékelik a Magyar Honvédség 2001--2003-ra kiírt üzemanyag-beszerzési pályázatát is. Erre két ajánlat érkezett, döntés februárban várható. A tízéves infrastruktúra-program keretében 12 ezernél több rádiós eszközt kívánnak beszerezni. Ezek összértéke sok tíz milliárdra tehető.
A beszerzések gondjairól szólva a szakember egyebek között kifogásolta, hogy a jogszabály nem teszi lehetővé a keretszerződést. A honvédség átszervezése miatt változó igények alapján viszont nehéz a mennyiségeket pontosan meghatározni. Ez több esetben -- például élelmezés, ruházkodás, tisztítószerek -- okoz problémát.
A közbeszerzési törvény kijátszásában új jelenségként említette Bittner István, hogy az ajánlattevő cégek nem versenyeznek, hanem konglomerátumot és ezzel árkartellt hoznak létre. Példaként említette a mintegy egymilliárdos ingbeszerzést, amely során a korábban külön pályázó öt cég egyként jelentkezett. A konzervbeszerzés esetében is egy társaság mögé állt a többi, amelynek eredményeként 30 százalékkal nőttek az árak. A szakember szólt arról is, hogy a tárgyalásos eljárásoknál 20-25 százalékos árcsökkenés érhető el, a nyílt közbeszerzéseknél ugyanis nincs lehetőség az ár változtatására.
A közbeszerzési bizottság a következő ülését március 2-án tartja. Akkorra szakértői anyagot készíttet a közbeszerzési törvény módosításához. Akkor tárgyalják meg ezt, valamint Perlaki Jenő (Fidesz) képviselő módosító javaslatát. A képviselők szeretnék, ha észrevételeiket az Igazságügyi Minisztérium beépítené az Országgyűlésnek várhatóan májusban benyújtandó módosító csomagjába.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.