A rendszerváltó gazdaságokba érkező működőtőke 55 százalékát tavaly is Cseh-, Lengyel- és Magyarország szívta fel. A térségben továbbra is Magyarország üzleti környezetét értékelik a legmagasabbra a brit kutatók. Bár a külföldi közvetlen befektetések terén az 1994--97-es csúcsidőszaktól egyre inkább elmaradó teljesítménnyel számol a prognózis, 2005-ig évi 1,9 milliárd dollár érkezhet, elsősorban zöldmezős beruházások következtében.
A következő fél évtizedre szinte minden, az üzleti klíma meghatározásához használt mutató tekintetében javulást vár az előrejelzés az 1996 és 2000 közötti időszakhoz képest, stagnálás jellemezheti viszont a munkaerő-piaci helyzetet.
Az üzleti környezet tekintetében továbbra is az Egyesült Államok és Hollandia áll az EIU országlistájának élén. Hongkong ugyanakkor a harmadik helyről a 12.-re csúszott vissza az erősödő pekingi befolyás következtében. Helyét Kanada foglalta el, megelőzve Nagy-Britanniát. Ázsia másik nagy vesztese Malajzia, mely tíz helyet csúszott vissza a kormányzati intervenciók esélyének növekedése miatt. Javított viszont Dél-Korea és Tajvan. Jót tett Görögország megítélésének az eurózóna-tagság, öt helyet előrelépve közvetlenül Magyarország mögé zárkózott fel az Európai Unió leghátrább végzett állama.
A leglátványosabb előrelépést szintén egy átalakuló gazdaság, Bulgária könyvelheti el. A balkáni állam nyolc helyezést javítva a 48. a listán. Ezzel Bulgária Romániát és Oroszországot is maga mögé utasította. A legszerényebb helyezést, az 57.-et a rendszerváltó államok közül Ukrajna érte el, bár ez is javulás a korábbi 59.-hez képest.
Az élenjáró rendszerváltó államok ugyanakkor a világ legkedveltebb befektetési célpontjai közé tartoznak. Már az 1994--1999-es időszakban is csak Szingapúr, Chile és Malajzia regisztráltak a GDP 4,5 százalékánál nagyobb évi működőtőke-beáramlást, mely érték Cseh-, Észt-, Lett- és Magyarország átlagát jelzi a periódusban. Az uniós államok jellemző értéke 2 százalék alatt maradt.
A közép-európai régió vezető gazdasága az abszolút tőkevonzó képesség szempontjából Lengyelország marad. A lengyel működőtőke-állomány 2000 végére 36 milliárd dollárra nőtt. Az egy főre számított érték ugyan elmarad a cseh vagy a magyar adattól, de az EIU 2005-ig évi 7,4 milliárd dollár beáramlására számít.
Magyarország a korán elkezdett és széles körben végrehajtott reformoknak köszönhetően lett a régió éllovasa. A privatizáció lezárultával főként zöldmezős beruházásokra számíthat az ország. Az előny azonban fokozatosan erodálódik a régió más államainak felzárkózásával. Csehország a következő öt évben kedveltebb célponttá válhat a külföldi tőke szemében, az EIU szerint évi 4 milliárd dollárra számíthat.
A brit kutatóintézet becslése szerint a magyar működőtőke- állomány 2000 végére elérte a 21 milliárd dollárt a fizetési mérleg adatai alapján. Ám ehhez az EIU még 2 milliárd dollárt feltételez, melyek újrabefektetett nyereséget, illetve egyéb, nem készpénzes hozzájárulást jelentenek. Így az egy főre jutó állomány már jócskán meghaladhatta a 2000 dollárt.
Az előrejelzés a kockázati tényezők között említi a 2002-es választásokat. A gazdaságpolitika fellazulása némi veszélyt jelent a makrogazdasági stabilitásra. Az alapvetően pozitív képet emellett az igazi államháztartási reform halogatása árnyékolja be. Gondot jelent az is, hogy a magyar lakosság egészségi állapota rosszabb, mint más közép-európai országok lakosaié. Ez a munkaerő minőségére és az egészségügyre fordított állami kiadásokra is negatív hatással van.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.