BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Késhet a NATO-tagság

Vegyes érzelmekkel várják Szlovákiában a NATO közelgő döntését az ország belépéséről. Mikulás Dzurinda kormányfő optimista, Jozef Stank nemrég kinevezett új védelmi miniszter kevésbé. Szerinte a kormánynak még legalább 400 millió koronával kellene növelnie a védelmi tárca költségvetését ahhoz, hogy elérhessék a felkészüléssel kapcsolatban kitűzött célokat.

A miniszter nincs egyedül ezzel a véleményével. A Národná Obrodának nyilatkozva Frantisek Sebej demokrata párti (DS) képviselő, a parlament európai integrációs bizottságának vezetője is indokoltnak minősítette a védelmi tárca igényét. Szlovákia erején felül tervezte meg "partneri" céljait. Még a NATO vezetése is arra figyelmeztette a szlovák kormányt, hogy a felkészülési terv "túlságosan ambiciózus" -- mondta Sebej. Szerinte a megnövelt pénzkeretre még akkor is szükség lenne, ha a kitűzött célok közül néhányat elhagynának.
Jozef Gajdos HZDS-képviselő, a védelmi minisztérium volt államtitkára még kevésbé bizakodó, mert az 1999-ben és 2000-ben megjelölt feladatok közül sok nem teljesült. És bár még mindig lát lehetőséget a felkészülési folyamat racionalizálására, azt nem hiszi, hogy erre elég lenne a NATO-döntésig hátralevő tíz hónap. Addig pedig nem számíthat belépésre Szlovákia, amíg a haderőreform befejezetlen.
Tehát lehet, hogy a várt tagság (amiről először már 1997-ben szó volt, de akkor ezt a meciari politika lehetetlenné tette) még tovább tolódik. Ez nem is eltúlzott jövőkép, hiszen arra a kérdésre senki nem tud válaszolni, honnan vegyék a védelmi tárcának a hiányzó pénzt. Még Milan Cerovsky, a szlovák hadsereg vezérkari főnöke is elismerte, hogy "kissé irreálisan" fogtak hozzá a "nagyszabású" partnerségi célok kijelöléséhez. Ezért "sürgősen meg kell állapítani, mi az, ami ténylegesen rendelkezésre áll" -- mondta.
Robert Fico, a "parlamenten kívüli" Smer (Irány) párt elnöke, a jelenleg legnépszerűbb (és egyesek szerint Vladimír Meciar utódának tekinthető) szlovák politikus sem titkolta nagy feltűnést keltett (mert meghívásra történt) brüsszeli útjáról hazatérve a Markíza televíziónak adott interjúban, hogy a NATO vezetése gyakorlatilag még mindig harcképtelennek tartja a szlovák hadsereget. Ezért elsősorban azt várja el Szlovákiától is, mint mindegyik tagjelölttől, hogy először ezen a területen tegyen rendet. Fico szerint sincs más lehetősége Szlovákiának, mint a NATO (és az EU)-tagság -- de csak akkor, ha erre már jól felkészült, és ez nem akadályozza eddigi kapcsolatainak fenntartását más államokkal, köztük főleg Oroszországgal.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.