A HGP bárki számára ingyenesen hozzáférhetővé tette a 3,1 milliárd kémiai bitet tartalmazó, csupa A, C, T és G betűből álló emberi géntérképet. A Celera -- ugyan dollártízmilliókért cserébe, de -- sokkal kezelhetőbb formában kínálja az adatbázist. A vizsgálat például egy fehérjével indítható, és ebből lehet eljutni az adott génhez, majd különféle szervezetekben fellelhető hasonló fehérjék is kikereshetők.
A DNS egyetlen nukleotidsorrendjének, mondjuk az összes 23-ból a 21. kromoszómának a kinyomtatása 141 oldalt igényel. A szöveg "tcagatact..." betűsorral kezdődik, ahol az egyes betűk a nukleotidokat, illetve az emberi géntérképet alkotó vegyületpárokat jelölik.
A tudósok szerint azonban nem ezek a betűkódok biztosítják az emberi lény egyediségét, hanem sokkal inkább a gének alkotta fehérjék változatossága és az emberi szervezet működtetésében játszott szerepe. Az említett honlapon számtalan tudományos cikkre való hivatkozás és link (elágazás) is helyet kapott, ami a szakavatott olvasó számára sokban könnyítheti a megértést.
Az ingyenes adatbázis, illetve a Celera által közzétett rivális fizetős verzió kétségtelenül felbecsülhetetlen értékű az orvostudomány számára. A kutatók választ kaphatnak belőle arra, hogy egyes gének miként okozhatnak betegségeket, ez pedig adott kutatásoknál jelentős pénz- és időmegtakarítást eredményezhet.
Szakemberek szerint azonban a széles közönségnek is hasznára lehet, ha megismerkedik a géntérképpel, a genetika alapjaival és az orvostudomány új lehetőségeivel. A kérdés széles társadalmi megvitatásánál azonban figyelni kell arra, hogy ne keletkezzen túlzott elvárás a még gyerekcipőben járó orvosgenetikai megoldásokkal és gyógymódokkal kapcsolatban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.