BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Meglepően jó adatok

Az általános várakozásokkal ellentétben javult az üzleti bizakodás kifejezésére Németországban alkalmazott Ifo-index. Az adatot elemzők összevetik az EU növekvő ipari termeléséről szóló jelentésekkel, és arra a következtetésre jutnak, hogy az unió gazdasága meglepően ellenállónak bizonyul az amerikai növekedés erős lassulásának hatásaival szemben.

A müncheni gazdaságkutató intézet által havonta közzétett Ifo-index 97,5 pontra javult januárban a decemberi 96,8 pontról. A Reuters egy nappal korábbi körkérdésére vállalatvezetők és közgazdászok -- a tengerentúli irányzatokból kiindulva -- túlnyomórészt az üzleti bizakodás mérsékelt romlására utaló jeleket vártak. Rontja valamelyest a képet, hogy a fő index két összetevője közül jobbnak bizonyult a jelenlegi helyzetet tükröző alindex, miközben a jövőbeni várakozásokat firtató kérdésre árnyalatnyival pesszimistább válaszok érkeztek. Tavaly május óta egyébként január volt az első olyan hónap, amikor javult az Ifo-index.
A januári adatot kommentálva a Ifo gazdaságkutató vezető közgazdásza maga is óvott attól, hogy bárki messzemenő következtetéseket vonjon le belőle. Willy Leibfritz szerint szerint a növekedés újbóli gyorsulására utaló jelek csak akkor olvashatók ki az indexből, ha azt a következő két havi felmérés is megerősíti. Elemzők széles köre figyelmeztet arra, hogy -- esetleg csak számbavételi aberrációt tükröző -- egyszeri adatnak bizonyulhat a januári Ifo-index. Ennek ellentmondani látszik, hogy Európa-szerte növekedett decemberben az ipari termelés, az egy hónappal korábbihoz képest 2 százalékkal, az egy évvel azelőttihez képest 8 százalékkal. Magában Németországban decemberben 2,7 százalékkal növekedett a feldolgozóipar rendelésállománya. Mindez arra utal, hogy az Európai Központi Bank (ECB) számára egyelőre nem sürgős irányadó kamatának csökkentése -- hangoztatja elemzőkre hivatkozva a Dow Jones.
Ez utóbbi vélekedést látszik megerősíteni az ECB vezető közgazdásza, aki szerint az intézmény vezető testületei továbbra is elégedetlenek az eurózónabeli inflációval. Decemberben a tizenkét havi drágulás 2,6 százalékos volt az övezetben a novemberi 2,9 százalék után, amit az uniós jegybank nem tud rövid távon letörni. Ottmar Issing ennek ellenére bizakodó volt a tekintetben, hogy az infláció még az idén 2 százalék alá csökken. Ehhez azonban arra van szükség, hogy ne kezdődjenek ismét drágulni az olajárak, és szilárd legyen az egységes valuta jegyzése a dollárhoz képest.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.