BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Önmagát javítja a műanyag

Kutatók évek óta próbálnak olyan anyagokkal előállni, melyek például meghosszabbíthatják egy teniszütő élettartamát, vagy újjávarázsolhatnak egy autómatuzsálemet. A fejlesztők nemrég előbbre jutottak az önmagát javítani képes műanyag előállításában. Az Illinois Egyetem munkacsoportja olyan kapszulákat épített be egy speciális műanyagba, melyek a sérülést érzékelve aktivizálódnak, és újraépítik az alapvegyületet.

A műanyag egy olyan nagyobb projekt részeként született, melynek célja különböző "intelligens" anyagok létrehozása -- mondja munkacsoportja eredményéről Scott White, az illinois-i kutatás vezetője. Az önmaga állapotát folyamatosan figyelő és azt automatikusan változtatni is képes anyagokat az élet számos területén komoly gazdasági sikerrel lehetne alkalmazni.
A polimerkeverékek élettartamát ma döntően a használat csökkenti, egy repülő alkatrészeiben például mikroroncsolódás miatt minden egyes indításnál gyengül a műanyagok szilárdsága. Ez évek alatt elhasználódáshoz és cseréhez vezet. Az elmúlt években számos új technológiát dolgoztak ki a műanyagok foltozására, de ezek egyike sem hasonlítható a mostani fejlesztés eredményességéhez.
White elmondta, hogy a kutatások alapja az emberi test viselkedése volt. Az önjavító műanyagnak így két fontos feltételt kell teljesítenie: feladatát automatikusan kell végeznie, de csak azokon a helyeken, ahol szükséges. Hasonlóan az emberi testhez, hiszen ha valaki a kezét vágja meg, csak az adott seben indul meg a hegesedés.
White csapata végül egyszerű megoldást talált a problémára. A polimer építőelemének számító mikroszkopikus monomereket mikrokapszulákba helyezte, majd katalizátorként megfelelő kristályokkal együtt tette a keverékbe. Amikor a műanyagot például egy borotvával megvágják, a kapszulákat az adott helyen felsértik, és az azokból kiáramló, még folyékony anyag újjáépíti a hibás részt. A kutatók szerint a javított műanyag ráadásul erősebbé is válik, élettartama pedig legalább duplájára vagy a négyszeresére nő.
Az egyszerű ötlet ellenére a fejlesztéshez a legfrissebb kutatási eredmények is elengedhetetlenek voltak. A kapszulákban elhelyezett és a polimerizációt beindító kristályokat például csak nemrég fedezték fel. White szerint az új műanyag létrehozása mindamellett az ötlet megszületése után már csak technikai kihívás volt, meg kellett találni a kapszula anyagát, méretét, falának megfelelő vastagságát és az elhelyezés sűrűségét.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.