Törökországban tovább gyűrűzik az Ahmed Necdet Sezer köztársasági elnök és Bülent Ecevit kormányfő közötti nyilvános összetűzés által gerjesztett pénzügyi válság, s végképp megrendülni látszik az Ecevit-kormány gazdaságpolitikájába vetett bizalom. A súlyos korrupciós vádakkal szembenéző kisebbik koalíciós párt vezetője, Mesut Yilmaz kormányfőhelyettes nyilatkozatában tagadni kényszerült, hogy Törökországban politikai vákuum alakult volna ki, és kizárta a választások előre hozásának lehetőségét. "A kormány kitart eddigi politikája mellett, mintha mi sem történt volna" -- idézi Yilmazt a Reuters.
A politikai konfliktus hatására a pénzüket pánikszerűen menekítő befektetők elhúzódó, akut dollárhiányt okoztak a pénzpiacokon, melynek nyomán becslések szerint hétfőn 7,6 milliárd dollárral csökkentek a jegybanki devizatartalékok. A nagybankok egy része képtelen kötelezettségei teljesítésére, köztük számos állami kézben lévő pénzintézet. A jegybank kedden felfüggesztette dolláreladásait, s devizakészleteik értékesítésére szólította fel a bankokat, aminek következtében a kedd estig 2000 százalékra emelkedő kamatlábak szerdán meg sem álltak 5000 százalékig. Elemzők arra figyelmeztetnek, hogy a jegybanki tőkeinjekció elmaradása összeomlást eredményezhet a tavaly novemberi események által amúgy is meggyengített török bankrendszerben.
Ankara mindeközben tagadja, hogy a közeljövőben sor kerülhetne a líra nagyobb mértékű egyszeri leértékelésére, független elemzők azonban 30 százalékra taksálják a lépés valószínűségét. A Reuters által idézett török bankárok hivatalosan meg nem erősített értesülései szerint a valutaalap képviselői vetették fel az instrukcióik nyomán bevezetett csúszó leértékelésen alapuló árfolyam-politika feladását, s a jelen helyzetben kívánatosnak tartanák a török nemzeti valuta nagyarányú leértékelését.
Az intézkedés végleg ellehetetlenítené a 11 milliárd dolláros kedvezményes IMF-hitelhez kötődő megállapodásban foglaltak teljesülését, porig rombolná a török gazdaságpolitka szavahihetőségét, s a büdzsé kiadási oldalát terhelő külföldi adósságszolgálat felértékelődésével nehéz helyzetbe hozná a költségvetést. A török banki szféra a reformprogram melletti határozott kiállást vár a törékeny politikai támogatottsággal bíró Ecevit-kormánytól, bár egyesek az IMF-program gyengeségének jeleként értékelik azt, hogy az elmúlt négy hónap során immár másodszor fordul válságosra az ország pénzügyi helyzete. A Moody''s hitelminősítő intézet egyelőre nem módosítja Törökország B1 besorolását, hasonló álláspontra helyezkedett a török országkockázatot B pluszra értékelő Standard and Poor''s, illetve a BB mínusz osztályzatot adó Fitch.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.