A Parkinson-kórral kapcsolatos remegések kezelésére már ültetnek be betegekbe neurológiai készülékeket. Ezek enyhítik a komoly fájdalmakat érzők szenvedéseit -- emlékeztet az International Herald Tribune elemzése. Amerikai orvosok most azt kutatják, miként lehetne az agy elektromos stimulálásával epilepsziát, más elmebetegségeket, akár depressziót, kábítószer szedésével összefüggő káros szenvedélyeket kezelni.
A minneapolisi Medtronic Inc. várhatóan hamarosan megkapja az illetékes amerikai hatóság (FDA) jóváhagyását, hogy saját gyártású pacemakerét használja a Parkinson-kór kezelésére. Az ilyen agyi ritmuskeltőt rendszerint a beteg mellkasában helyezik el, ahonnan a koponyán fúrt 1,9 centiméteres lyukon át haladó huzal viszi az elektromos hullámokat az agyba. Ám a beavatkozásnak mellékhatásai is lehetnek. A betegek mintegy 2 százalékánál vérzés léphet fel, ami ritkán halálos is lehet. Ezért főleg olyan betegeknél használják, akiknél a gyógyszer nem segít.
Dee Silver, az illetékes szakmai szövetség (APDA) San Diegó-i részlegének igazgatója szerint a Medtronic készülékei "látványos javuláshoz" vezethetnek. Más orvosok azonban óvatosabbak. John G. Milton chicagói idegsebész szerint például nem biztos, hogy a pacemaker mindenkinél beválik, ő inkább a készülékek következő generációjában bízik, amely már érzékeli, mit tesz az agy.
A Parkinson-kór elektromos áramos kezelésének első eredményei Franciaországban születtek. 1987-ben Alim-Louis Benabid grenoble-i idegsebész véletlenül fedezte fel, hogy az agy központjában lévő talamusznál alkalmazott elektromosság megállíthatja a Parkinson-remegést. Ezután idegi pacemakert ültetett be betegekbe. Sokuknál, akik korábban egy teáscsészét sem tudtak kézben tartani, a remegés megszűnt, és viszonylag normális életet kezdtek élni.
A módszert epilepszia kezelésére Robert S. Fisher vezette be. A Stanford Egyetem idegsebésze szerint az epilepszia mint az agyban végbemenő roham kezelhető a roham rendjének megváltoztatásával. Csupán az USA-ban félmilliónyi betegnél nem eredményes a hagyományos kezelés. Két kórházban tíz beteget kezeltek több hónapig árammal. Náluk a rohamok gyakorisága 75 százalékban csökkent. Igazi eredményt azonban az jelent majd, ha e készülékek képesek lesznek előre jelezni a készülő rohamot, és arra kellő árammal reagálnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.