BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Tegnap óta fizethetünk húszezressel

A húszezer forintos bankjegy kibocsátása olyan szükségszerűség, melyet a gazdasági fejlődésből, illetve inflációból fakadó növekvő készpénzigény kényszerít ki. A közhiedelemmel ellentétben az új címlet bevezetése nem okoz többletkiadást a jegybank számára, mert a nyomtatás költségét felülmúlja az a haszon, hogy a készpénzek lassabban használódnak el.

Tegnaptól vannak forgalomban a húszezer forintos bankjegyek. A legnagyobb címletű fizetőeszköz még 1999-ben, tartalék címletként készült el, bár hosszabb távon történő bevezetése nyilvánvaló volt.
Egy gazdaságban a készpénzállomány elsősorban a nemzeti jövedelem folyó áron kifejezett nagyságától, illetve a készpénzforgalom mint fizetési mód elterjedtségétől függ. Előbbi az infláció és a gazdasági növekedés függvénye, vagyis magas áremelkedési ütemű és/vagy gyors GDP-bővülést produkáló gazdaságokban a készpénzigény gyorsabban növekszik. Ez abból következik, hogy a modern gazdaságokban az árucsere eszközeként használt nemzeti valuta segítségével történik a jövedelmek és erőforrások elosztása.
Magyarországon 1997, a tízezres bankjegy bevezetése óta 20 százalékkal bővült a gazdaság, illetve több mint 60 százalékkal nőtt az árszínvonal. Ez pedig azt jelenti, hogy 2000-ben csaknem kétszer akkora volt a forintban kifejezett bruttó nemzeti jövedelem, mint 1996-ban.
Amennyiben tehát egy gazdaságban -- a fejlődés vagy az infláció következtében -- növekszik az előállított termékek és szolgáltatások folyó áron kifejezett értéke, a tranzakciók akadálytalan lebonyolítása érdekében a Magyar Nemzeti Bank növeli a készpénzállományt. Természetesen ez egy folyamatos tevékenység, így az állomány növekedése hónapról hónapra megfigyelhető.
Mindezen folyamatokhoz az új címlet kibocsátása a pénz fizikai elhasználódásán keresztül kapcsolódik. Az egyszeri tranzakciók növekvő forintértéke miatt azonos idő alatt egyre többször kerül használatba a pénztárcákban lapuló bankó, ami miatt gyorsabban romlik az állapota. Emiatt hamarabb be kell vonni, helyette pedig újat kibocsátani. Ez ellen a világon mindenhol úgy védekezik a jegybank, hogy nagyobb címletű bankjegyeket bocsát ki, melyek "lassabban forognak".
Nem igaz tehát az a közhiedelem, hogy az új bankjegyek kibocsátása jelentősen megterhelné az államkasszát. A nagyobb címlet bevezetésével meghosszabbodik a papírból készült pénzek elhasználódási ideje, ami jelentős költségmegtakarítást okoz a jegybanknak. A két tétel egyenlege a Magyar Nemzeti Bank számára kedvező szaldójú.
A készpénzforgalom értéke egyébként 1991 és 1997, valamint 1997 és 2000 között egyaránt megduplázódott. A látszat ellenére nem egyfajta hosszú távú trendről van szó, amely szerint egyre gyorsabban növekszik a készpénzforgalom. Egyszerűen a második időszakban bekövetkezett inflációcsökkenést túlkompenzálta a gazdasági élénkülés. Ez persze nem volt nehéz, tekintve, hogy a 90-es évek elején erős recesszió volt a gazdaságban. Amennyiben az inflációcsökkenés folytatódik, ez a kétszereződési periódus hosszabbodni fog.
Számításaink szerint dinamikus növekedés és csökkenő infláció mellett 2008 körülre duplázódhat meg újra a készpénzforgalom. Ez azt jelenti, hogy ebben az évtizedben feltehetően már nem lesz szükség egy esetleges ötvenezer forintos bankjegy bevezetésére.
Mindez annál is inkább valószínű, mert a készpénzkímélő módszerek elterjedésével folyamatosan csökken a bankjegyek iránti igény növekedési üteme. Igaz, az utóbbi néhány évben ez a tendencia megtorpant, ami többek között annak is köszönhető, hogy a bankkártyák nem váltak valódi fizetőeszközzé. A plasztikkártyákat a mai napig 95 százalékban készpénzfelvételre használják.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.