Elképzelhető, hogy a fővárosi önkormányzat úgy dönt, lemond a Király és Rudas fürdő, a Kerepesi temető, az Aquincumi Múzeum, a Gül Baba türbéje, a Mária Terézia laktanya, a Contra Aquincum és a Hercules villa romparkok, valamint a Beleznay-Nyáry kastély használati jogáról, mivel túlságosan drága ezek fenntartása, felújítása. Ebben az esetben a Kincstári Vagyoni Igazgatóságnak (KVI) kell gondoskodnia az ingatlanok hasznosításáról -- mondta Cserepes Tibor, a KVI hasznosítási vezérigazgató-helyettese. Ám ezek mindegyike kiemelt műemlék, amelyet tartósan állami tulajdonban kell tartani, értékesíteni nem lehet őket. Mindegyikük gyors felújításra szorul, és nagyon sokba kerül. A KVI nemrégiben felszólította az önkormányzatokat, hogy gondoskodjanak az ingyen használt állami tulajdonú műemlékek fenntartásáról és felújításáról. Cserepes Tibor szerint ez az oka annak, hogy a főváros azon gondolkozik, visszadja ezt a kilenc ingatlant.
A Gül Baba türbéjét tavaly török, illetve hazai állami forrásból felújították. A KVI nem bánná, ha ennek a műemléknek a használati jogát megkapná, hiszen így egységes kezelésben lenne az ingatlan -- mondta Cserepes Tibor. Fürdőt azonban még soha nem üzemeltetett a KVI. Amennyiben a főváros lemond a Király és/vagy a Rudas fürdő használati jogáról, akkor át kell gondolni hasznosításukat.
A Mária Terézia laktanya teljes felújításra szorul, amely hatmilliárd forintot emésztene fel. Tavaly készült egy tanulmány a laktanya lehetséges hasznosításáról. Eszerint vagy állami feladatokat felvállaló kulturális centrumot alakítanak ki ezen a területen, vagy üzleti céllal hasznosítják, amelyre nemzetközi pályázatot írnak ki. A területre egy-két éven belül mindenképpen megoldást kell találni. Amennyiben a főváros mégis megtartja ingyenes használati jogát a laktanya bizonyos ingatlanaira, akkor a felújítási költségek rá eső részét neki kell finanszíroznia -- mondta a vezérigazgató-helyettes. A Kerepesi temető egyes síremlékeinek felújítására eddig is fordított forrásokat a KVI. Amennyiben a teljes terület használatáról lemondana a főváros, az óriási terheket róna az államra.
A másik négy ingatlan a műemléki törvény mellékletében szerepel mint kiemelt műemlék. Ezt a listát az Országgyűlésnek kell felülvizsgálnia, így az is lehet, hogy ezek az ingatlanok lekerülnek róla. A nem kiemelt műemlékeket pedig akár értékesíteni is lehet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.