BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Üzletrészügy: véleményeket kér az Ab

Rövidnek számító, tizenöt napos határidővel véleményt kér az FVM-től és az IM-től az üzletrésztörvény ügyében az Alkotmánybíróság (Ab). A kormány tegnap elfogadta a jogszabály végrehajtási rendeletét és az agrártámogatási kormányrendelet módosítását. Mire az idei agrárszabályozás megjelenik, az FVM már 40-45 milliárdot elkölt a tavalyi kötelezettségek miatt. A piacrajutási kassza 22 százaléka januárban elfogyott, ezért az agrárbüdzsé rövid időn belüli átcsoportosítására is szükség lehet.

Véleményt kér az agrár- és az igazságügyi tárcától az Ab azokról a beadványokról, amelyekben több tucat szakmai és érdek-képviseleti szervezet alkotmányossági aggályait fogalmazza meg, és soron kívüli kontrollt szorgalmaz a januártól hatályos üzletrésztörvény ügyében -- értesült a Világgazdaság. Információink szerint az Ab múlt pénteken küldte meg a beadványokat a minisztériumoknak, és 15 napon belül vár választ. Gyorsított alkotmánybírósági eljárásra utal, hogy a 15 napos határidő viszonylag rövidnek számít az általánosnak mondható 30-60 naphoz képest -- állítják szakértők.
Az üzletrésztörvény célja, hogy a mezőgazdasági szövetkezetek kifizessék úgynevezett külső tulajdonosaikat. A ma hatályos jogszabály azonban jogi szakértők szerint négy alkotmányossági alapelvnek sem felel meg. Sérti a tulajdonnal való rendelkezés jogát, a jogbiztonságot, a diszkrimináció tilalmát és a szövetkezeti autonómiát.
Ha az aggályok az Ab előtt bebizonyosodnak, a törvényt mai formájában nem lehetne végrehajtani. Szakértők a jelenlegi előkészületekből kiindulva úgy ítélik meg: van realitása annak, hogy az Ab az ügyben még április 15-e előtt határozzon. E dátumnak azért van jelentősége, mert az üzletrésztörvényhez készített végrehajtási kormányrendelet (vhr) szerint a külső tulajdonosoknak addig kellene bejelenteniük pénzigényüket a megyei FVM-hivatalokhoz. A törvény végrehajtása ezután gyorsulna fel.
A vhr-t tegnapi ülésén elfogadta a kormány. Boros Imre megbízott agrárminiszter szerint az ügy 300-400 ezer kívülálló tulajdonost érint, akik tízezer forinttól néhány százezer forintig terjedő összeget kapnának. Megállapodás született arról is, ki viseli az üzletrész-elszámolások korábban 2 milliárdra taksált lebonyolítási költségét. Borókai Gábor kormányszóvivő lapunknak elmondta: mégsem az FVM büdzséjéből, hanem -- 15 naponkénti téteteles elszámolás mellett -- a költségvetési tartalékból kell finanszírozni a kiadásokat.
A kabinet tegnap jóváhagyta az agrártámogatásokról szóló kormányrendelet módosítását is. E jogszabályba az idén először beépülnek az úgynevezett részletes szubvenciós jogcímek. Az FVM csak ezekre adhat támogatásokat. Boros bejelentette, hogy az agrártárca a PM-mel mindenben megállapodott az idei mezőgazdasági támogatásokkal kapcsolatban. Elképzelhető, hogy az FVM ideiglenes vezetője a minisztérium átfogó támogatási rendeletét még ma aláírja.
A PM kimutatásai szerint ugyanakkor januárban már csaknem 25 milliárd forint elfogyott az agrártárca három kiemelt idei támogatási kasszájából, vagyis a piacrajutási, az agrártermelési és a beruházási szubvenciókból. Az FVM e három meghatározó keretre együttesen 173,2 milliárd forintot költhet 2001-ben. A 25 milliáros kifizetés azt jelenti, hogy az első hónapban az összeg 14,4 százalékát vették igénybe az ágazati szereplők.
Szakértői várakozások szerint az APEH és a kincstár februárban további 15-20 milliárd forintot fizet ki. Mire tehát az idei agrárszabályozás megjelenik, és az új pénzek felhasználása megkezdődik, összességében 40-45 milliárd forint elfogy az ez évi agrárbüdzséből. A mostani pénzköltést a tavalyról áthúzódó fizetési kötelezettségek okozzák. Ezek nagysága az FVM korábbi kimutatásai szerint eléri az 50 milliárd forintot. Már most veszélyesnek látszik a helyzet a 37 milliárdos piacrajutási támogatásoknál, mivel e kassza 22 százaléka fogyott el januárban. Valószínű, hogy a piaci szubvencióknál a pénzügyi feszültség oldásához rövid időn belül agrárbüdzsén belüli átcsoportosításokra lesz szükség.
A 25 milliárdos januári kifizetés egyébként 4,5 milliárddal több az egy évvel korábbinál. A 2000 januárjában kiutalt 20,3 milliárdnyi támogatás viszont nagyobb hányadát, 16,3 százalékát tette ki a 125 milliárdos akkori keretnek, szemben a mostani 14,4 százalékkal. Ennek oka, hogy a három kiemelt kassza az idén jelentősen, 173 milliárdra bővült. A javulást azonban szakértők csak látszólagosnak tartják, mivel az FVM feladatai is nőttek. Így például ez évtől a tárcának kell állnia az állami garanciális agrárhitelek költségvetési beváltásából adódó terheket. Ennek összege várhatóan eléri majd a 20 milliárd forintot 2001-ben.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.