A bruttó hazai termék 2000 utolsó negyedévében éves alapon számolva 4,2 százalékkal növekedett, az év egészében pedig 5,2 százalékos volt a GDP-növekedés. A negyedik negyedéves teljesítményről szólva elmondható, hogy azt leginkább a szolgáltatások teljesítményének váratlan megugrása, lassuló ipari növekedés, jó beruházási adat, némileg gyorsuló lakossági fogyasztás, valamint romló nettó exportpozíció jellemezte -- foglalta össze a számok mögött rejlő folyamatokat Kovács György, a DG-Bank makroelemzője.
Az összes termelőágazat átlagos dinamikája az év eleji 11,6 százalékról 2,9 százalékra csökkent. Ezen belül a legkirívóbb a mezőgazdasági teljesítmény romlása volt. Csökkenő ütemű volt az ipar növekedése is -- hívta fel a figyelmet Zsoldos István, a Concorde Értékpapír elemzője. Az első és a negyedik negyedév között 7,3 százalékos volt az ütemkülönbség. Így az utolsó időszak bővülése csupán 5,8 százalék. Ez elsősorban a német gazdaság konjunktúrájával való együtt mozgással magyarázható -- véli a szakértő.
A szolgáltatások stabilabb dinamikájából csak az utolsó negyedév adatai lógnak ki, amikor jelentős gyorsulás volt megfigyelhető.
A végső felhasználás adataiból számított GDP arról árulkodik, hogy a lakossági fogyasztás bővülése tavaly a nagyobb növekedés ellenére alacsonyabb volt, mint 1999-ben. Ez már korábban is látható volt, hiszen a reálbérek a vártnál magasabb infláció miatt alig nőttek. Ugyanakkor az utolsó időszakban már négy százalék volt a fogyasztási kiadás bővülése, amelyet az elemzők eltérően értelmeznek. Nagyobb fogyasztásnövekedésre számított Rácz Anikó, a CA IB elemzője, aki szerint egyelőre nem biztos, hogy a külső egyensúlyromlást kizárólag a beruházások növekedése okozta.
A bruttó állóeszköz-felhalmozás éves szinten -- elsősorban az év végi magas dinamikának köszönhetően -- az 1999-es teljesítménynövekedést meghaladóan bővült. Így az esztendő egészét vizsgálva a beruházás az év eleji visszafogott dinamika ellenére végül a növekedés egyik húzóerejévé vált.
A lassuló gazdasági bővülés és a romló külgazdasági pozíció arra figyelmeztet: nem minden esetben igaz az a tétel, hogy a GDP-növekedés mérséklődése "megmenti" a külső egyensúlyt -- mondja Forián Szabó Gergely, a Budapest Alapkezelő elemzője. Amennyiben a lassulás mellett a növekedés húzóerejében is váltás következik be -- például a beruházás és a fogyasztás javára --, könnyen elképzelhető, hogy a folyó fizetési mérleg romlani fog. Erre a forgatókönyvre Magyarországon is megvan az esély -- véli az elemző.
Az idei gazdasági teljesítménnyel kapcsolatban továbbra is megoszlanak a vélemények. Ma már az általános bizonytalanság miatt olyan pesszimista elemzők is akadnak, akik mindössze 3,5 százalékos bővülést jósolnak. A hazai közgazdászok közül Zsoldos a borúlátóbbak közé tartozik, 4,4 százalékos GDP-növekedést vár. Rácz és Forián Szabó látnak esélyt a gazdaság további élénkülésére, ők 5 százalék körüli teljesítményjavulással számolnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.