A jegybank függetlensége mentén bontakozott ki a legnagyobb vita tegnap a parlamentben a kormány által beterjesztett MNB-s törvényjavaslat bizottsági tárgyalásán. Ellenzéki képviselők sérelmezték, hogy a jegybanktörvényi javaslat megszünteti a felügyelőbizottságot, ugyanakkor az Állami Számvevőszék ellenőrzési jogosítványait is korlátozza. A számvevőszékről szóló (kétharmados) jogszabály szerint az ÁSZ célszerűségi, eredményességi és törvényességi szempontokból végzi vizsgálatait. A jegybanktörvény pedig csak a jogszabályi ellenőrzést engedné meg.
Az ÁSZ alelnöke, Nyikos László szerint definiálni kellene a jegybank számvevőszéki ellenőrzésével kapcsolatban, hogy mit ért a törvényjavaslat a működés kontrollján, hiszen azt az ÁSZ a belső gazdálkodás ellenőrzésénél tágabban értelmezi. Emellett az sem tisztázott, hogy milyen gyakorisággal ellenőrizhetnék a Nemzeti Bankot -- mindezt a számvevőszéki bizottságban mondta.
Szekeres Imre, a költségvetési bizottság elnöke szerint sérti a függetlenséget, hogy túl sok jogosítvány marad a közgyűlésnél, így a pénzügyminiszter rendelkezési körében. Csúcs László független képviselő kifogásolta a törvényjavaslat zárórendelkezését, amely kiköti: lehetőség van arra, hogy a kormány feladatokat állapítson meg a jegybanknak, amennyiben azzal az MNB is egyetért. Ha a Nemzeti Bank vezetése nem független a kormánytól, akkor ezzel a kitétellel alapjaiban kérdőjeleződik meg a jegybanki függetlenség -- fejtette ki.
A Fidesz-frakció elnöksége és az MNB elnöke ugyanakkor egyetértenek az új jegybanktörvény javaslatának részleteiben -- derült ki szintén tegnap Járai Zsigmond és a Fidesz parlamenti frakcióelnökségének találkozóján.
Szájer József frakcióvezető szerint a felügyelőbizottsági ellenőrzés nem biztosítja a jegybanki tevékenység átláthatóságát. Az ÁSZ révén a felügyelet pártatlanabbá válik, hiszen a felügyelőbizottságba jelenleg a pártok delegálnak képviselőket. A pártok jelenléte pedig politikai függést jelent -- mondta Szájer József.
A költségvetési bizottságban Bauer Tamás (SZDSZ) ugyanakkor élesen bírált: az egész szabályozás arról szól, hogy a jegybank független legyen mindenkitől, aki nem kormány -- mondta. Élesebben is fogalmazott: a törvényjavaslat lényege, hogyan kell az MNB-t beépíteni a Fidesz hatalmi rendszerébe. Mindezt az európai uniós jogharmonizáció címszava alatt valósítaná meg a kormány -- mondta az ellenzéki képviselő.
Az Országgyűlés költségvetési bizottsága 15 igen szavazattal 12 nem ellenében és Csúcs László tartózkodása mellett általános vitára alkalmasnak ítélte a Magyar Nemzeti Bankról szóló törvényjavaslatot. A számvevőszéki bizottság viszont nem támogatta azt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.