Az új lakás vásárlásához vagy építéséhez igénybe vehető kedvezményes, nyolcszázalékos kamatozású hitel kamattámogatását két százalékkal felemelhetné a kormány -- javasolta Oszlányi Zsolt, az OTP Bank Rt. ügyvezető igazgatója a Magyar Lakásépítők Országos Szövetségének (Malosz) konferenciáján. Ebben az esetben a kihelyezett hitelállomány 30 százalékkal növekedne. Ez év elején egyébként az országban 210 milliárd forint lakáshitelt kezeltek a bankok. A kamatcsökkentéssel az átlagos hitelnagyság akár a duplájára is nőhetne -- vélekedett Oszlányi. Ez az intézkedés a költségvetést csupán annyival terhelné meg, amennyit a lakásépítések után visszaigényelt maximum 400 ezer forintos áfára összességében kifizet az állam.
A kiegészítő kamattámogatásos hitelből egyébként ez év márciusáig csaknem 44 milliárd forintot folyósítottak a pénzintézetek. A támogatott kamatozású kölcsönök átlagos nagysága 3-3,5 millió forint. Ez háromszorosa a kereskedelmi hitelek átlagos mértékének, ami gyakran az egymillió forintot sem éri el -- mondta.
Ez a lakáshitelfajta az átlagosnál jobb jövedelmi helyzettel rendelkező rétegnek szól. Elsősorban a 40-50 évesek veszik igénybe -- mondta Hegedűs József, a Városkutatás Kft. ügyvezető igazgatója. A nyolcszázalékos kamatozású kölcsön valóban azoknak szól, akiknek van pénzük új építésű lakásba költözni. A használt lakást vásárlóknak a szintén támogatott kamatozású jelzáloghitel áll rendelkezésükre -- jelentette ki Sasvári Szilárd, a Gazdasági Minisztérium (GM) lakáspolitikai munkacsoportjának vezetője. Ebből ez év márciusáig csaknem nyolcmilliárd forintnyit folyósítottak a pénzintézetek.
Akiknek nincs saját tulajdonú lakásra pénzük, azoknak dolgozta ki a GM a bérlakásprogramot. Az elmúlt háromnegyed évben csaknem 13 milliárd forint támogatást ítélt oda a tárca az önkormányzatoknak. Az állami támogatásból 3329 bérlakással bővül az állomány. Burány Sándor MSZP-s képviselő nem tekinti érdemi előrelépésnek a bérlakásprogramot. Úgy véli: több forrásra és a pályázati feltételek bővítésére van szükség.
A konferencián Benza György, a Malosz elnöke bírálta a Széchenyi-terv panel- és tömbház-rehabilitációs programját. Az önkormányzatok nem tudnak eleget tenni a pályázati feltételeknek, ezért azok könnyítését javasolta. A 13. kerületi önkormányzat 100 millió forintot különített el a panelprogram helyhatóságokra eső 30 százalékára. Eddig azonban egyetlen társasház sem jelentkezett az angyalföldi önkormányzatnál. Valószínűleg azért, mert a lakók nem tudják előteremteni a pályázáshoz szükséges 30 százalékos önerőt -- mondta Tóth József polgármester.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.