Továbbgyűrűzik az emelés hatása
A költségvetési törvényben szereplőhöz képest legalább 42 milliárddal nagyobb összeget kell a jövő évi nyugdíjak kifizetésére fordítani -- számolja lapunk. A Pénzügyminisztérium (PM) tájékoztatása szerint az idén -- a már végrehajtott 3,5 százalékos évközi emelés után -- 1282,6 milliárd forintot lehet a nyugdíjakra fordítani. A következő évi büdzsé ennél mindössze 6,4 százalékkal magasabb irányszámot tartalmaz, miközben törvényi kötelezettség januárban a 9,7 százalékos emelés.
A nyugdíjak indexálása a társadalombiztosításról szóló törvény szerint az adott évre tervezett országos nettó átlagkereset-növekedéshez és a fogyasztói árszínvonal emelkedéséhez kötött. E faktorok alapján 6,7 százalékos nyugdíjemelés lenne kötelező. Ezt a költségvetésről szóló törvény további 3 százalékponttal fejeli meg. Összességében így 9,7 százalékkal több pénzt kell szétosztania januártól a nyugdíjalapnak.
Érdekes, hogy a forintban kifejezve ötvenmilliárdos nagyságrendű félretervezés még csak a költségvetésen való átvezetést sem igényli. A nyugdíjkassza "felülről nyitott", így előirányzat-módosítási kötelezettség nélkül túlteljesíthető a kiadási és a bevételi oldala is -- tájékoztatott a PM. Az idén is jócskán kihasználja ezt a lehetőségét. Június végéig a bevételek meghatározó hányadát kitevő munkáltatói és egyéni járulékokból az időarányos részen felül majd 20 milliárd forintnyi többlet realizálódott -- derül ki a minisztérium havi tájékoztató kiadványából. Ez és a tavalyi költségvetés többleteiből letéti számlára utalt 15 milliárd forint szolgál az évközi, 3,5 százalékos nyugdíjemelés fedezetéül. Így ez évben 14 százalékkal nagyobb az előirányat a tavalyi nyugdíjtömeghez képest.
Jövőre sem kell aggódniuk a nyugdíjak ki nem fizetése miatt az érintetteknek. Semmi sem utal arra, hogy a nyugdíj-biztosítási alap járulékbevételei valóban megállnak a tervezett szinten, így minden bizonnyal rendszeres bevételeiből képes lesz kiadásainak finanszírozására az alap.


