Minden várakozást felülmúló mértékben csökkent az ipar növekedési üteme júniusban. A szezonálisan és munkanaptényezővel korrigált adatok szerint a nyár első hónapjában a termelés volumene megegyezett az egy évvel korábbival, vagyis a két hónap viszonylatában egyáltalán nem mutatható ki bővülés. A gazdasági növekedés húzóerejének számító szektorban az egyhavi változást mérő szám még "csúnyább" képet mutat: májushoz viszonyítva 9,5 százalékos visszaesést mért a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Az ipari dinamika csökkenése már hosszabb ideje ismert jelenség -- mondta Vojnits Tamás, az OTP Értékpapír elemzője --, de annak júniusi mértéke mindenképpen meglepetés.
Az év elején a 12 havi volumenindex még két számjegyű volt, és csupán a tavaszi hónapokban esett tíz százalék alá a mutatószám. A KSH tegnap kiadott előzetes gyorsjelentése hagyományosan szűkszavú, és csupán az egy hét múlva megjelenő részletes adatokból lehet majd biztosat tudni a visszaesés okairól. Most csupán annyit közölt a hivatal, hogy a jelenség "a nagyvállalatok kibocsátásában bekövetkezett csökkenésre vezethető vissza".
Az elemzők ebből azt a következtetést vonják le, hogy a kedvezőtlen adat az exportértékesítés visszaesésének következménye, ami már csak azért is igen valószínű, mert a belföldi eladások már eddig is meglehetősen visszafogott ütemben növekedtek. A szakértők számára a legnagyobb tanulság, hogy sem a rendelésállományok alakulása, sem pedig az árudeviza-mérlegből számított exportdinamikák nem igazán jó előrejelzők az ipari termelés alakulására, hiszen azok nem mutatták a szektor növekedésében bekövetkezett változást -- fogalmaz Forián Szabó Gergely, a Budapest Alapkezelő elemzője. Sokkal célravezetőbb, ha a (negatív csúcsokat döntögető) német konjunktúraindex, az Ifo alakulására koncentrál az, aki a jövőbeni alakulására kíváncsi. Már csak ezért is valószínű, hogy a növekedés megtorpanása inkább az európai konjunktúra lassulásának, mintsem a forint felértékelődésének köszönhető. Ez utóbbi legfeljebb annyiban játszhatott szerepet, hogy néhány cég a majdnem sávszélig erősödő forintot látva esetleg későbbre tolta kiszállításait -- fejtegette az elemző.
Vojnits és Forián Szabó is úgy véli, hogy a következő hónapokban nem térnek vissza a magas, két számjegyű volumenindexek, de gazdasági recessziótól nem kell tartani. Ugyanakkor a fejlett térségekből folyamatosan érkező rossz hírek és az utóbbi időben rendületlenül csökkenő ipari index miatt érdemes megfontolni, hogy idei előrejelzésünkön módosítsunk -- mondja Vojnits. (Év elején az elemzők általában a 10--13 százalékos tartományba várták az ipari növekedést, ami már jelentős visszaesést jelentett volna a 2000. évi kimagasló 18,3 százalékos bővülés után. Az már bizonyosnak látszik, hogy a piaci elemzők becsléseiket jóval 10 százalék alá viszik.)
A kedvezőtlen ipari kilátások a GDP-előrejelzéseket sem hagyják változatlanul: a szakértők az eddigi 4,5--5 százalékos tartományból a 4--4,5 százalékosba módosítják hamarosan prognózisukat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.