A képviselőházi tervezet messzemenően figyelembe veszi a kormányzat korábban megfogalmazott törekvéseit, amelyek szerint a belföldi kitermelés növelésével kell gátat szabni a külső energiaszállítóktól való függőség fokozódásának. E törekvés jegyében a határozat megnyitja az eddig elzárt alaszkai vadvédelmi körzetet az olajfeltárás és -kitermelés számára.
A természeti kincsekhez való hozzáférést a törvényhozók a környezetet a lehető legkisebb mértékben károsító eljárások keretei közé kívánják szorítani, ezért a 7,7 millió hektáros körzetből csak 810 hektáron engedélyeznek ipari tevékenységet. A környzetvédőknek tett további gesztus gyanánt a képviselők elhatározták, hogy az új alaszkai kitermelés utáni járadék felét a megújuló energiahordozók felhasználását célzó kutatásokba fektetik, illetve más nemzeti parkok rehabilitációjára fordítják. Az új lelőhelyre a Reuters 16 milliárd barreles készletbecslést ad. Az USA naponta használ fel 20 millió barrelnyi olajat, ennek 56 százalékát bevitelből fedezi.
Nem fogadta el viszont a képviselőház azt a kezdeményezést, hogy az energiaellátás biztonságának fokozása végett szigorítsák a járművek fajlagos üzemanyag-fogyasztási előírásait. A még a hetvenes évek nagy olajválsága óta fennmaradt norma -- átszámítás után -- a személyautókra 8,6 literes, a nagyobb gépkocsikra (furgonokra, illetve a sportos haszonjárművekre) 11,4 literes maximális fogyasztást szab meg 100 kilométerre.
A képviselőházi tervezet további fontos eleme szerint 33 milliárd dolláros adókedvezmény illetné meg az energiaipari konszerneket a megújuló energia felhasználásának kutatása, illetve a széntüzeléssel járó károsanyag-kibocsátás mérséklése ellenében. E kedvezmények ellen különösen élénken tiltakoztak demokrata képviselők, akik szerint a kormányzat ezzel az időskori betegellátást célzó programot (a Medicare-t) rövidíti meg, és lehetővé teszi a profitban dúskáló energiakonszerneknek, hogy az "idősek zsebéhez menő csővezetéket" építsenek ki. Nagyobb számú képviselő támadta azt az indítványt is, ami szerint az olajvállalatok leírhatnák az adóból azoknak a kutatásoknak a költségeit, amelyeknél a remélt lelőhely üresnek vagy nagyon gyenge hozamúnak bizonyul.
Az elnök pártjához tartozó három szenátor tervezetet dolgozott ki a kiotói folyamathoz való amerikai csatlakozás céljára. A republikánus politikusok szerint az USA-nak tíz év alatt kétmilliárd dollárt kellene költenie az üvegházgázok kibocsátásának csökkentését célzó technológiák kifejlesztésére. A tervezet további egymilliárd dollárt irányozna elő arra, hogy a szóban forgó technológiák használatát a fejlődő országokban -- főleg a kibocsátását gyorsan növelő Indiában és Kínában -- is általánossá tegyék. Ezzel egy időben a szenátus külügyi bizottsága is hozott egy 19:0 arányban támogatott határozatot, ami pótlólagos eszközöket biztosítana a külügyminisztériumnak a kiotói folyamatba való ismételt bekapcsolódáshoz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.