E korrekció nélkül -- szakértők szerint -- az idei mustok jelentős részéből még asztali minőségű bor sem állítható elő, illetve a gazdák csak a törvény megszegésével készíthetnek eladható borokat.
Farkas Sándor fideszes bizottsági elnök és Font Sándor (MDF) személyes felelőssége, hogy a grémium nem kérte a bortörvény módosítását kivételes és sürgős eljárás keretében -- állítja Karakas János szocialista képviselő. Szerinte a borágazat helyzetét elemző, múlt keddi bizottsági ülésen olyan álláspont alakult ki, amelynek értelmében a bizottságnak rendkívüli jogszabályi változtatást kellett volna kezdeményeznie.
Megdöbbentőnek tartja és kikéri magának a rá vonatkozó "súlyos csúsztatást" Font Sándor. Lapunk kérdésére elmondta: a bizottság hatpárti kéréssel nem őt, hanem Farkas Sándort bízta meg, hogy az ügyben egyeztessen a kormánnyal. Farkas szerint ugyanakkor a testület semmilyen törvénymódosításra vonatkozó döntést nem hozott. Leszögezte: a szocialisták e témából politikai kérdést csinálnak, miközben a minőségi gondokat egy hosszadalmas parlamenti jogszabályi korrekcióval nem lehetne orvosolni. A kormány és az FVM törvénymódosítás nélkül is megteszi a megfelelő borágazati intézkedéseket -- tette hozzá.
Más információink szerint az agrárpiaci tárcaközi bizottság tegnap egyetértett azzal, hogy a kormány (vagy az agrártárca) csaknem 1,4 milliárd forint többlettámogatást nyújtson a borlepárláshoz, a szőlősűrítmény-készítéshez és a minőségi borok közraktározásához. Valamennyi beavatkozással a tízéves rekordnak számító, 812 ezer tonnás szőlőtermés elhelyezését könnyítenék. A piaci szereplőket tömörítő Hegyközségek Nemzeti Tanácsa ugyanakkor szubvenciót kér a mustexporthoz is, amely további 180 milliós kiadást jelentene. Font -- aki a borpiaci intézkedéseket előkészítő kormányzati bizottság vezetői tisztjét tölti be -- súlyos tévedéseknek nevezte a kiviteli dotációt elutasító FVM-es indoklásokat. Információink szerint az ügyben Vonza András agrárminiszter dönt.
Mint ismert, a most tervezett támogatások nem vonatkoznának a tokaji borvidékre, mivel az ottani túltermelési gondok enyhítése érdekében fideszes képviselők külön lobbiztak a kormánynál. Az állami tulajdonban lévő Tokaj Kereskedőház Rt. 2,5 milliárd forintot kaphat -- az ÁPV közreműködésével -- a zárszámadási törvény elfogadása után. Az intézkedés előkészítésekor az ágazati szakmai szervezetekkel semmilyen hivatalos egyeztetést nem folytattak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.