A Biztonsági Tanács tagjai zárt ajtók mögött egyhangúlag határoztak úgy, hogy "fölmelegítik" a testület tavaly december 19-i, 1333-as számú határozatát. Ez megszigorította a tálib rezsim ellen hozott szankciókat azután, hogy az USA-ban vádat emeltek Bin Laden ellen az ország afrikai nagykövetségei ellen elkövetett 1998-as merényletek miatt. A határozat arra szólította föl a tálibokat, hogy vessenek véget az ellenőrzésük alatt álló területen minden terroristatevékenységnek, zárják le a kiképzőtáborokat, és adják ki Bin Ladent. A BT-tagok most e határozat "haladéktalan és feltétel nélküli" teljesítésére szólítottak föl.
Az a pakisztáni küldöttség, amely ugyanerről próbálta meggyőzni a tálib vezetőket, dolgavégezetlenül tért vissza Iszlámábádba. Mohammad Omar molla, a tálibok szellemi vezetője azt közölte a közvetítőkkel, hogy a súra, a mohamedán papok nagytanácsa dönti majd el, kiadják-e Bin Ladent. A nagytanács egyelőre nem döntött, a több száz papi személy ma folytatja a tanácskozást.
Ülésüket megnyitva Omar megismételte azt a követelést, hogy az USA szolgáltasson bizonyítékokat Bin Laden bűnösségéről. Állítása szerint a szaúdi nem állhatott az USA-ban múlt héten elkövetett merényletek hátterében, mert nem voltak sem kommunikációs kapcsolatai, sem forrásai a megszervezésükhöz. Donald Rumsfeld amerikai védelmi miniszter szerint a bizonyítékok kiszolgáltatása problémákat okozhat, minthogy meg kell védeni a hírszerzés forrásait.
A George Bush amerikai elnök által meghirdetett "háború a terrorizmus ellen" egyelőre titokban alakul -- írja a Reuters. Föl fogják benne használni a gazdasági és a diplomáciai stratégiát, nyitva tartják a katonai opciót is, ami a fedett műveletektől a szabályos hadjáratig mindenre kiterjedhet. A Theodore Roosevelt repülőgép-hordozó utasítást kapott, hogy csatlakozzék a Perzsa (Arab)-öbölben tartozkodó két másik anyahajóhoz. A brit hírügynökség úgy tudja, hogy Washington mindenképpen katonai támaszpontokat igényel Pakisztántól szárazföldi megtorló akciók lebonyolítása céljából; az iszlámábádi amerikai nagykövetség ellentételezésként átfogó segélyprogramot helyezett kilátásba. A titkos katonai terv részeként Washington pénzügyi forrásaiktól is el akarja vágni a terroristahálózatokat.
Jacques Chirac francia államfő felajánlott francia csapatokat a várható hadműveletek céljára, de -- közölte Washingtonban Bush elnökkel -- csak a NATO-partnerekkel folytatott széles körű konzultáció és egyeztetés után; tisztázni kell a beavatkozás pontos céljait és feltételeit -- mondta. Míg a francia elnök szerint a "háború" alkalmatlan kifejezés, addig Joseph Ralston tábornok, a NATO főparancsnoka Bécsben arra hívta fel a figyelmet, hogy nincs hadművelet halálos áldozatok nélkül.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.