BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Gyorsul a keresetnövekedés

Az idén az első nyolc hónapban a bruttó átlagkereset 16,6, a nettó 15,2 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakában regisztráltat. Ez azt jelenti, hogy az adott időszakban a reálkereset 4,6 százalékkal volt magasabb, mint tavaly. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adatai kismértékű javulást jelentenek az előző havi felméréshez képest: júliusig 4,5 százalékos volt a reálkereset-emelkedés.
A következő időszakban további növekedésre lehet számítani, elsősorban a költségvetési szektorban megvalósuló béremelések következtében. A növekedés irányába hat az is, hogy a nominális keresetek a következő hónapokban a lassuló infláció miatt kevésbé veszítenek értékükből, mint korábban. A KSH számításai szerint a személyi jövedelemadóban található gyermekkedvezmény további 1,4 százalékpontos bővülést jelent az egy munkavállalóra számított reálkeresetben. A fentiek miatt decemberre akár 6,5 százalékra is növekedhet a mutató értéke. Mint azt már korábban a Világgazdaság megírta, a minimálbér-emelés láthatatlan keresetek nagy tömegét tette láthatóvá a KSH számára, amit a módszertan automatikusan bérnövekedésként tart számon. Ennek felülbecslő hatását nehéz számszerűsíteni, de valószínű, hogy a reálkeresetek a hivatalos adatoknál 1,5-2,5 százalékponttal alacsonyabb ütemben bővültek. A valós bérnövekedés azonban így is jelentősen meghaladja a tavalyi -- rendkívül alacsony -- dinamikát.
Az év első nyolc hónapjában egyébként a legalább öt főt foglalkoztató vállalkozásoknál és a költségvetési, illetve társadalombiztosítási intézményeknél 2,7 millió alkalmazottat tartottak nyilván, ez 0,7 százalékkal több, mint előző év azonos időszakában. A bővülés kizárólag a versenyszektorban bekövetkezett kedvező változásoknak köszönhető, a költségvetési szektorban kismértékben csökkent az alkalmazottak száma. Érdekesség ugyanakkor, hogy a nyolc hónap folyamán éppen ellenkező trendek figyelhetők meg. Eszerint a versenyszférában július--augusztusban már nem dolgoztak többen, mint tavaly ilyenkor, a közigazgatási szektorban foglakoztatottak száma viszont január óta növekedett.

VG-->

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.