BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Romániában vizsgálat indult

A román oktatási minisztérium hétfőn vizsgálatot indított Kovászna és Hargita megyében a Magyarországról behozott tankönyvek ügyében. Liliana Preoteasa, a romániai oktatási tárca általános és középiskolákkal foglalkozó igazgatóságának vezetője azt követően rendelte el a vizsgálatot, miután a román központi sajtó jelezte: Kovászna megye egyes iskoláiban Magyarországról behozott történelemtankönyvekből oktatnak. Erre egyébiránt Adrian Nastase miniszterelnök figyelmét szeptemberi látogatása során a helybéli románok is felhívták. A Kovászna megyei prefektus szerint a román vámparancsnokság információi azt bizonyítják, hogy az idén 90 ezer könyv érkezett Magyarországról a megyébe.
A határon túli magyar iskolák, diákok és tanárok csak a helyi minisztériumok által engedélyezett hivatalos tankönyveket használhatják -- tudatta lapunkkal reagálásában az Oktatási Minisztérium (OM). A tárca csak és kizárólag abban az esetben támogatja a magyarországi tankönyvek külhoni vásárlását, ha ezt az adott ország jogszabályai megengedik -- pl. Szlovénia, Horvátország magyarjainak (ennek értéke az idén mintegy 1,5 millió forint volt).
Ugyanakkor a kiegészítő segédeszközöket illetően a határon túl sok helyen használnak magyarországi tankönyveket is, mivel nincs olyan szabályozás, ami betiltaná ezeket a tanórákon, vagy akár a könyvtárakban. Ríz Ádám, az OM határon túli magyarok titkárságának főosztályvezetője szerint lehetetlen megmondani, hány könyv megy át a határon, a 90 ezres szám valószínűleg egyéb köteteket, így szépirodalmi kiadványokat is tartalmaz.
A magyar tankönyvek nem csak a tárcán keresztül juthatnak el a határon túli iskolákba. A testvérintézmények, osztályok is visznek ki tankönyveket, amelyek többnyire a könyvtárba kerülnek, de az is lehet, hogy használják azokat. Az OM csak ajándékként finanszíroz egyes határon túlra kerülő kiadványokat, melyek alapvetően nem tankönyvek. Ezzel korábban a Pro Hungaris Értékközvetítő Alapítvány foglalkozott, ez a tevékenység azonban az elmúlt egy évben a tárca tudomása szerint gyakorlatilag szünetelt.
Az OM tankönyv-támogatási keretét -- ami az idén 25 millió forint, és a teljes kárpát-medencei és nyugati magyarság támogatását jelenti -- a nagyobb régiókban helyi tankönyvíró műhelyek munkájára, helyben készítendő segédkönyvekre és felsőoktatási jegyzetekre költi, közülük több már hivatalosan tankönnyvvé vált. A műhelyek munkáját az OM által működtetett -- és határon túliakból álló -- tanácsadó testület, a Határon Túli Tankönyv és Taneszköz Tanács segíti.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.