Vámcsalások a baromfiimportban
Irreálisan alacsony, kilónként 18 forint körüli áron csaknem 4 ezer tonna csirkecomb érkezett az országba az idei év első hét hónapjában -- értesült a Világgazdaság. A jelentős nagyságrendet mutatja, hogy a magyar baromfiágazat csirkecombexportja ennél kevesebb volt. Az import 0,06 dolláros kilónkénti ára ugyanakkor a kivitelben elért 1,236 dolláros hazai átlagár huszadrészét tette ki.
A Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnoksága (VPOP) vizsgálja az ügyet a tetemes értékeltérés miatt -- tudtuk meg. Értesüléseink szerint az import zömét egy tavaly létrehozott, részben orosz érdekeltségű kis kft. bonyolította le. Származási országként Liechtensteint tüntették fel, ahol viszont magyar baromfi-ágazati szakértők szerint csirkefeldolgozás nincs is. Nagy István, az FVM Agrárrendtartási Hivatalának elnöke lapunkkal közölte: a tárca információi szerint a csirkecomb valójában Belgiumból származott.
Liechtenstein közbeiktatására azért lehetett szükség, mert a nagyhercegség nem tagja az EU-nak, tehát rá nem vonatkoznak az uniós szabályok -- állítják szakértők.
A VPOP utasította a vámhivatalokat, hogy a csirkecombimportban kiemelten ellenőrizzék a vámértéket, és fokozott figyelmet fordítsanak az emberi fogyasztásra alkalmatlan baromfitermékek vámkezelésére is -- mondta Sipos Jenő, a VPOP szóvivője. Más információink szerint a "liechtensteini" árut ténylegesen 180 forintnak megfelelő összegért vásárolták meg, vagyis később, a liechstensteini kerülő során a terméket alulszámlázták. Sipos érdeklődésünkre közölte: a VPOP már korábban felvette a kapcsolatot a baromfiexportőr országok vámigazgatási szerveivel, és a vizsgálatok során bebizonyosodott, hogy a bevallott vámérték több más esetben is jóval alacsonyabb volt a valós üzleti értéknél.
Megerősített információink szerint a visszaélések miatt a közelmúltban vámszabálysértési és büntetőeljárás indult több baromfiimportőr cég ellen. Egyes ügyek az elmúlt évre nyúlnak vissza. Az FVM arról tájékoztatta lapunkat, hogy a behozatal ismételt és tételes vámhatósági felülvizsgálata nyomán a renitens cégeknek várhatóan több száz millió forint elmaradt vámot és vámigazgatási büntetést kell befizetniük a költségvetésbe. A VPOP a vámcsalások kiszűrésére a teljes baromfiimporta kiterjedő összehasonlító vámértékeket határozott meg. Szeptemberben pedig utasította vámhivatalait, hogy a húsok vámkezelésekor a minőség (vagyis az érték) megállapításához működjenek együtt az FVM megyei élelmiszer-ellenőrző állomásaival.
A Baromfi Terméktanács már többször felhívta az illetékes hatóságok figyelmét az import rendellenességeire -- közölte lapunkkal Takács László, a szervezet igazgatója. A visszaélések károkat okoznak a legális hazai ágazati szereplőknek, mivel erőteljesen rombolják a belpiacot. Más információink szerint előfordult, hogy az értéken alul behozott árukat a kelet-magyarországi piacokon mérték ki főként román vevőknek állat-egészségügyi ellenőrzés nélkül. Az elkövetők felkutatását ugyanakkor nehezíti, hogy a tranzakciók után cégeiket azonnal átalakítják vagy eladják. Így a hatóságok az esetek egy részében nehezen tudnak nyomukra bukkanni.


