Január - beiktatták hivatalába George W. Busht, az Egyesült Államok 43. elnökét; tapasztalt republikánusok vették át a kormányzati posztokat, és elkezdődött a washingtoni külpolitika áthangszerelése arra a helyzetre, miszerint az USA maradt az egyetlen szuperhatalom.
Február - Izraelben a Likud párti Ariel Saron győzött a miniszterelnök-választáson; nagykoalíciós kormány alakult. Az év folyamán szabályos háborúba torkollott a palesztinok 2000 szeptemberében indított Izrael-ellenes intifádája.
Március - Oroszországban Vlagyimir Putyin elnök polgári személyeket nevezett ki az erőszakszervezetekhez kapcsolható minisztériumok élére.
Április - Belgrádban hatalmi visszaélés vádjával letartóztatták Szlobodan Milosevics volt jugoszláv elnököt (júniusban kiadták a hágai Nemzetközi Törvényszéknek, ahol októberben a horvátországi, novemberben a boszniai háborúban játszott szerepe miatt vádat emeltek ellene).
Május - Olaszországban a parlamenti választások a jobboldal és Silvio Berlusconi győzelmét hozták. Macedóniában egységkormány alakult azt követően, hogy albán gerillák veszélybe sodorták az ország stabilitását; az Európai Unió és a NATO intenzív közreműködésével az év végéig sikerült felszámolni a válságot.
Június - a brit parlamenti választásokon a Munkáspárt és Tony Blair megőrizte kormánypozícióit. Bulgáriában II. Simeon volt cár és pártja nyerte meg a parlamenti választásokat (novemberben viszont a szocialista Georgi Parvanovot választották elnökké). Szlovéniában megtartották az első Bush-Putyin találkozót.
Július - Peking kapta a 2008. évi olimpia rendezési jogát; Kína és Oroszország húsz évre szóló új barátsági szerződést kötött.
Augusztus - Bush elnök feltételekkel engedélyezte az emberi őssejtekkel folytatott kutatások szövetségi támogatását.
Szeptember - a New York és Washington ellen intézett terrortámadások után az USA hadban állónak nyilvánította magát, és meghirdette a nemzetközi terrorizmus elleni globális harcot; Oszama bin Laden szaúdi milliomost és az Al-Kaida terrorszervezetét tette felelőssé a merényletekért; felszólította Afganisztánt, hogy adja ki a bűnösöket. A lengyelországi parlamenti választások eredményeként a baloldal visszatért a kormányzati hatalomba.
Október - a NATO állandó tanácsa a szövetség alapokmányának 5. cikke alapján cselekvő szolidaritásáról biztosította az Egyesült Államokat. Az USA és Nagy-Britannia légiereje megkezdte Afganisztán bombázását. Putyin brüsszeli látogatásával megkezdődött az EU és Moszkva kapcsolatainak felértékelése, amit decemberben a NATO részéről követett hasonló lépés. Sanghajban megtartották az ázsiai és csendes-óceáni országok csúcstalálkozóját, egyben Bush első találkozóját Csiang-Cö min kínai elnökkel.
November - a dániai parlamenti választásokat a jobboldal nyerte meg. A németországi Petersbergben megkezdett afgánkonferencián az ENSZ égisze alatt kidolgozták az ország leendő politikai rendjét.
December - Saron bejelentette, nem tekinti partnernak Jasszer Arafat palesztin elnököt. Bush felmondta az 1972. évi ABM-szerződést. Afganisztánban beiktatták az ideiglenes kormányt.
VG-összefoglaló-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.