BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Bérrendezés kérdőjelekkel

A minimálbér idei, 25 százalékos emelése sok helyütt ellehetetleníti az átlagkereset-növelést annak ellenére, hogy a munkaadókban megvan a szándék - az Országos Munkaügyi Tanács (OMT) ajánlásának megfelelően - a 8-10,5 százalék közötti bérrendezésre - írja mai számában a Világgazdaság.

Bár az OMT-ben a kormány, a munkaadók és -vállalók szervezeteinek képviselői egyetértettek abban, hogy idén a versenyszektorban a kívánatos keresetemelés mértéke 8-10,5 százalék, ám az ajánlás betartása több szektorban is nehézségekbe ütközik. Van, ahol a forinterősödés miatt került nehéz helyzetbe a munkaadó, s van, ahol a minimálbér 25 százalékos emelése okoz gondokat. Az MGYOSZ-nál úgy látják, hogy a minimálbér-kompenzáció erőteljesen meghatározza majd a cégeknél a keresetemelési lehetőségeket. Ám még azok a vállalatok is óvatosak, amelyeket nem érint érzékenyen a legkisebb bér drasztikus bővülése. Ezért az az általános vélemény, hogy az idei bérrendezés - hasonlóan az elmúlt évekhez - kétlépcsős lesz, s a cégek igyekeznek e lépést az esztendő közepe táján megtenni.

Az MGYOSZ tagszervezete, a Magyar Gépgyártók Szövetsége is az OMT ajánlását veszi alapul, annak ellenére, hogy e területet kevéssé érinti a minimálbér-emelés. Ám - mint Hegyháti József elnök a lapnak elmondta - a forint erősödése viszont cégeik egy részénél okoz nehézségeket. Így e körben 8 százalék körüli átlagos növelésre lehet számítani az év folyamán, míg azoknál a cégeknél, amelyeket a forinterősödés nem érintett, elfogadható a 10 százalék körüli emelés. Ennél jóval kedvezőtlenebb helyzetben van a könnyűipari szektor, ahol a cégek zöme 6-8 százalék körüli bérrendezést tart elfogadhatónak. Ezért a realitásokat figyelembe véve az ágazat munkaadóinak egy részét tömörítő Magyar Könnyűipari Szövetség ajánlása lefelé tér el az OMT-ajánlástól - közölte a lappal Cseh József elnök. Ám e szektorban az sem lesz ritka, hogy a minimálbéren kívül egyéb béremelésre nem lesz mód.

A minimálbér idei, 25 százalékos emelése sok helyütt ellehetetleníti az átlagkereset-növelést annak ellenére, hogy a munkaadókban megvan a szándék - az Országos Munkaügyi Tanács (OMT) ajánlásának megfelelően - a 8-10,5 százalék közötti bérrendezésre - írja mai számában a Világgazdaság. Munkatársunktól-->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.