A Postabanknál végbement kádermozgásnak logikus magyarázata van: tulajdonosváltás történt - mégha a főtulajdonos állam részesedése nem is változott. Az, hogy egy új tulajdonos a saját embereit hozza bármely cég vezetőtestületeibe, teljesen indokolt. Az azonban, hogy a "saját káderek" hatalomba segítése egy olyan pillanatban történjen, amikor az új tulajdonos számára még csupán távolban beváltandó opció a birtokba kerülés - no, erre már sokkal kevesebb példát találni. Márpedig a posta teljesen hivatalos - cégbírósági - bejegyzések szerint csak 2002. április 2-án lett a Postabank-részvények 96,758 százalékos tulajdonosa. Ehhez képest a bank 2001. április 13-i közgyűlésén - annak ellenére, hogy Kalmár István elnök-vezérigazgató még csak névleges nagyságú részvénnyel szavazhatott - a posta az akkor 11 tagú igazgatóságba öt, a kilenctagú felügyelőbizottságba két tagot delegálhatott. Az igazgatóságon belül a kisebbségből az MP már tavaly július 25-én masszív többségbe került: ekkor távozott ugyanis a testületből a Pénzügyminisztériumot képviselő Szabó Gabriella. Mivel ekkorra már két korábbi, vezérigazgató-helyettesként belső igazgatósági tagnak delegált it-tag - Bathelt Sándor és Legeza Péter - is elköszönt az igazgatóságtól, a nyolctagúra fogyó testületben a delegált öt új emberével nyeregben volt az anyavállalat.
Az a posta, amely az első pillanattól kezdve szisztematikusan rendezte át a bank szakmai vezetését is. A helyzetet ugyaakkor
némileg megkönnyítette, hogy Urbán László vezérigazgató-helyettes már 2000 őszén - az emlékezetes OTP-liezon előtt - megvált a banktól, s nem várta meg a 2001. áprilisi éves közgyűlést Herendi Csaba vezérigazgató-helyettes sem. A hatalomátvételkor a Magyar Nemzeti Bank alelnöki székébe távozó Auth Henrik vezérigazgatót követte Kálmán Tamás, a kockázatkezelési terület vezetője és Szép Péter lakossági igazgató.
Bár június elején Kalmár István még arról beszélt, hogy a tulajdonba kerülés óta eltelt rövid idő alatt még nem tudták teljes mértékben áttekinteni a bank helyzetét, a belső fronton már javában zajlott a kádercsere. Közös megegyezésnek kommunikálva, lényegében viszont menesztéssel búcsúzott a hitelintézettől a már említett Legeza Péter pénzügyi vezérigazgató-helyettes és Bathelt Sándor. Bathelt esete azért is érdekes, mert ő éppen a 2001. áprilisi közgyűlés után kapott vezérigazgató-helyettesi kinevezést. Elküldték a banktól Igaz Katalin treasuryvezetőt és Frankóné Alpár Andrea bankszervezési ügyvezető igazgatót. Menesztették a társasági titkárság vezetőjét is.
A hatalmas vezetőcsere természetesen felkeltette a felügyelet figyelmét is. Hírek szóltak arról, hogy a PSZÁF-nál már azt sem nézték jó szemmel, amikor az Urbán László távozásával elindult erózió elején a bank nem töltötte be a megüresedő helyeket. A menesztésekkel azonban olyan komollyá vált a helyzet, hogy a felügyeletnek határozatban kellett felszólítania a pénzintézetet a személyzeti gondok mihamarabbi megoldására. A pénzintézet vezetősége kénytelen volt elismerni, hogy valóban előállt olyan eset, amikor néhány napig egy-egy területnek nem volt kijelölt gazdája. Ugyanakkor a gyors pótlás során elkövetett hibákat jelezte, hogy a hírek szerint a PSZÁF azt is nehezményezte: a bizonyos területeket irányító személyek egy része nem felel meg a poszttal szemben támasztott követelményeknek.
A közös megegyezéses távozás még az átlagosnál is jobban megterhelte a bankot, hiszen - mint Madarász László a múlt héten beszámolt róla - annak érdekében, hogy az OTP-átvilágítás idején a vezetők ne hagyják el a pénzintézetet, speciális juttatási csomagot dolgoztak ki számukra.
A bank teljesen lecserélt menedzsmentjének az év során még azt is el kellett viselnie, hogy szeptemberben a posta érdekeit az áprilisban kinevezett Hegedűs Gyula helyett kezdetektől fogva harcosabban képviselő Kolláth György lett a vezérigazgató. Regnálása során Kolláth óriási hibát követett el, amikor bíráló szavakkal illette immár nemcsak a hagyományosan szidott Princz-időszakot, hanem az Auth-Madarász kettős irányításával eltelt időszak bizonyos döntéseit is. Kritikáját a tények sem igazolták: míg a 2001-et megelőző két évben a Postabank szerény nyereséggel tudott zárni, a postai irányítás alatt 2,212 milliárdos lett a veszteség.
Kolláth januári lemondása után a bankhoz tavaly szeptemberben került Magyar István lett a vezérigazgató, akit - már a választások után - véglegesítettek. A július
17-i rendkívüli közgyűlésen pedig szinte bizonyos, hogy újabb vezetőket kap a bank. Csak remélni lehet, hogy érdemes lesz nevüket a folyosói névtáblákra gravírozni...
Munkatársunktól
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.