Egy héttel a főváros közlekedését megbénító múlt csütörtöki tüntetések után újabb demonstrációk várhatóak Budapesten és az ország több vidéki településén. Mintegy 10-12 ezer résztvevőre számít megmozdulásán a Nemzeti Szervezetek Szövetsége, amely a Kossuth térre jelentett be tüntetést holnap kora délutántól az éjszakai órákig. Emellett - szintén a Parlament épülete előtt - egy újabb magánszemély kezd éhségsztrájkba, aki a Lelkiismeret 88 csoport fő szervezőjeként ismertté vált Kocsis Imrét váltja fel, s előreláthatólag július 20-ig folytatja a már hetekkel korábban megkezdett demonstrációt. Tüntetés várható a Március 15. téren, ahol a "polgári körök" tartanak megmozdulást a kora esti órákban, mintegy 5-10 ezer résztvevőre számítva. Hogy a sor folytatódjon, péntek délelőttre egy magánszemély jelentett be tiltakozó megmozdulást a Köztársaság térre, 3-4 ezer fő részvételével számolva.
Ezzel egy időben a rendőrség több vidéki településen is tüntetések szervezéséről kapott bejelentést. Szegeden az MDF, Debrecenben, Gyöngyösön, Szolnokon, Veszprémben, valamint Tolna megyében pedig magánszemélyek jelentették be szándékukat a rendészeti szerveknek. Különös színfoltja lehet az eseményeknek az a Tolna megyei demonstráció, amelyen a várható száz-százhúsz résztvevő a 6-os számú főközlekedési út mentén tart megmozdulást transzparensekkel - a KRESZ szabályait betartva. A szervezők az esetek többségében jóval szerényebbnek bizonyultak fővárosi "társaiknál" a tekintetben, hogy általában csupán néhány száz résztvevőre számítanak. Ez alól csak a veszprémi demonstráció jelent kivételt, amelyre a szervezők saját bevallásuk szerint kétezer főt várnak. A rendőrség valamennyi bejelentést tudomásul vette, s egyetlen esetben sem tett ellenlépéseket, emellett - az ORFK tájékoztatása szerint - valamennyi helyszínt a résztvevők számával arányos rendőri erővel fogják biztosítani.
A múlt csütörtöki demonstráció óta szinte nem telt egyetlen nap sem újabb megmozdulás nélkül, így hétfőn Sárospatakon, kedden Egerben demonstráltak az országgyűlési választásokon leadott szavazatok újraszámlálását, illetve Medgyessy Péter miniszterelnök távozását követelve. Ezzel szemben a szavazatszámláló bizottságok tagjai az elmúlt napokban az ellen tiltakozva indítottak mozgalmat, hogy az elmúlt hetekben többször is kétségbe vonták munkájuk tisztességét.
Az idei év az elmúlt két hét eseményeitől függetlenül is a tüntetések "reneszánszát" hozta, ugyanis míg tavaly az egész évben 42-szer, addig az idén csak májusban (8) és júniusban (34) ugyanennyiszer tartottak tüntetést a Parlament épülete előtt. A választások óta gyakorlatilag nem volt olyan nap, amikor kisebb-nagyobb tömegek ne sorakoztak volna fel a Kossuth téren (VG, 2002. június 28). A korábbi évekhez képest eltérést jelent, hogy az előző ciklus utolsó éveiben leginkább ágazati és bérkövetelésekkel összefüggő demonstrációk voltak jellemzőek, addig az elmúlt hónapokra a politikai - a választásokig a parlamenti pártok, majd ezt követően a kisebb, jellemzően jobboldali csoportok - tüntetései nyomták rá a bélyegüket. (NIG)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.