Barcza György
ING Bank
Napjainkban a legtöbb kérdés a hazai monetáris politika hatékonyságával kapcsolatban érkezik hozzám, amire két szempontot szoktam figyelembe ajánlani. Az elméleti megközelítés szerint az egyes forgatókönyvek dezinflációs költségét kell összevetni, ez a mostani helyzetben úgy vetődik fel, hogy a megindult dezinflációs folyamat gyorsabb befejezése, avagy átmeneti szüneteltetése és néhány évvel későbbi beindítása kerül-e többe? A kérdést azért lehet ennyire leegyszerűsíteni, mert a dezinflációt elkerülni nem lehet: az EU-csatlakozással az euró bevezetésére is kötelezettséget vállal az ország, aminek egyik feltétele a stabil és alacsony infláció. Egy másik szempont lehet, hogy megnézzük a hozzánk hasonló helyzetben lévő országok példáját. Csehországban 0,6 százalék, Lengyelországban 1,1, Szlovéniában 7,2, Szlovákiában pedig 2,9 százalék jelenleg az infláció. Hozzánk legközelebb talán Cseh- és Lengyelország áll, amelyek azonban lényegesen hosszabb ideje és valószínűleg magasabb áron érték el az alacsony árszintemelkedést. A cseh példa egy valutaválság és az azt követő többéves recesszió, a lengyel példa pedig a tartósan 1 százalékos növekedésre lassuló gazdaság mellett végbemenő inflációcsökkenést mutatja/mutatta be. Hozzájuk képest talán azt mondhatjuk, a monetáris politika eddig hatékonyabb volt. Hogy mi fog történni? A jövőre vonatkozólag csak elméleti alapon dönthetünk, s a kilátások nem túl biztatóak. Véleményem szerint azért nem kellene próbálkozás nélkül feladni a kitűzött célokat.
Nyeste Orsolya
Postabank
A mostani izgalmas piaci helyzetben, amikor úgy tűnik, az egyre romló makrokilátások sem tudják megállítani a konvergencia-sztorira játszó tőke beáramlását, felmerült a kérdés, hogy árfolyam-, avagy inflációs célt követ-e a hazai monetáris politika. A november 18-i soron kívüli kamatcsökkentés, illetve a 238-242 forint/eurós "kívánatos" árfolyamsávra való utalás azt sugallhatta, hogy a jegybanki kommunikációban eltolódott a hangsúly az árfolyamcél irányába. Erre magyarázatot adhatna az exogén sokkok várható iránya: jövőre szinte minden kritikus tényező a cél teljesíthetősége ellen hat majd. A november 25-re várt további kamatcsökkentés elmaradása azonban cáfolja az explicit árfolyamcél létezését. A zavaros kommunikáció ellenére nem valószínű, hogy az MNB feladja az inflációs célkövetést. Sőt, ha kizárólag a monetáris politika szempontjai számítanának, vélhetően nem haboznának az azt irányítók, hogy lehetővé tegyék a további nominális forintfelértékelődést. Egy ilyen lépés azonban most szinte teljes biztonsággal kizárható, tehát a forintnak a sávszélhez tapadását muszáj lesz kamatcsökkentésekkel megállítani. Az erős árfolyamnak köszönhetően a monetáris kondíciók így is szigorúak maradhatnak, azaz az inflációs cél sem válik feltétlenül hiteltelenné. Egy esetleges forintgyengülés esetén - aminek a makrofundamentumokat elnézve van esélye - ismét lehet majd emelni a kamatokat. Hosszabb távon azonban választani kell majd az inflációs cél és a jelenlegi árfolyamrendszer között.
Vojnits Tamás
OTP Bank
Az MNB példáján láthatjuk, hogy mennyire megnehezítheti a monetáris politika dolgát egy kis, nyitott gazdaságban a liberalizált devizapiac, ahol tetszőleges spekulatív várakozás megjátszható. A régión belül, több okból, a kamatláb nálunk a legmagasabb. Ez olyan helyzetet teremt, mintha két egyensúlyi kamatláb létezne: egy a fundamentális előrejelzések alapján középtávon egyensúlyinak tekinthető, és egy a spekulánsok által is befolyásolt piaci egyensúlyt aktuálisan megteremtő; de e kettő nem esik egybe. Nem könnyű lenyelni, hogy a néhány hete adott kamatprognózist most hirtelen 200 bázisponttal kellene csökkenteni, mert az égő szemű londoni dílerek egyszerre csak úgy gondolják. Minden tiszteletem a piacé, de az elemzők általában nem szeretik az ilyen drasztikus elmozdulásokat, és én is hajlok arra, hogy a jelenlegi piaci várakozások túlzóak. Nincs garancia, hogy egy 1-2 százalékponttal alacsonyabb kamatláb mellett nem lesz nyomás az árfolyamon (hiszen még akkor is a hazai kamatláb lenne a legmagasabb a régióban). Egy a konvergenciakritériumokat teljesíteni kívánó országban, ahol szigorúak a monetáris kondíciók, és emiatt erős a forrótőke-beáramlás, az MNB folyamatosan kénytelen szembesülni ilyen dilemmákkal. Ezért értelmes célkitűzés lehet, hogy a lehetőségekhez képest kiegyensúlyozott kamatpolitikával a jegybank megpróbálja mérsékelni a túlzott ingadozásokat. Nehogy aztán - ahogy az eufória után lenni szokott - újra a forint gyengülése és a kamatok emelkedése miatt kelljen aggódni.
Kovács György
Budapest Economist
Kis nyitott ország esetében a monetáris politika által fő eszközként használt irányadó kamatszint megváltoztatásával a monetáris transzmisszió legalább négy csatornán keresztül befolyásolhatja az infláció jövőbeli alakulását: piaci kamatok módosítása, a különböző befektetési eszközök árának megváltoztatása, a várakozások, a bizalom befolyásolása és végül, de nem utolsósorban a nominális árfolyam befolyásolása. Ezek a mechanizmusok alapvetően az aggregált kereslet és az importált infláció megváltoztatásával hatnak az inflációra. A régióban a korábban is direkt inflációs célkitűzést alkalmazó országok - itt elsősorban Cseh- és Lengyelországról van szó - tapasztalatából kiderült, hogy a monetáris politika aggregált keresletet befolyásoló transzmissziója meglehetősen lassú és kisebb hatékonyságú (főként, ha a monetáris és fiskális politika nincs összhangban). Ezekben az országokban a bankrendszerek sajátosságai játszották a legfontosabb szerepet a kevésbé hatékony transzmisszió kialakulásában. Az MNB eredetileg mind az inflációs célkitűzés horizontjának kiválasztásával, mind pedig a korábbi döntésekkel kihangsúlyozta azt a szándékot, hogy az importált infláció megváltoztatása mellett a reálgazdasági csatornát is ki kívánja használni. A legutóbbi kamatdöntéshez kapcsolódó közlemény azonban világossá tette, hogy az infláció befolyásolása alapvetően csak a kamatprémiumon keresztül, a nominális árfolyam megváltoztatásával történik, amely az importált infláció befolyásolására irányul.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.