BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Blair szolidáris a jelöltekkel

A tizenhárom tagjelölt ország nyilatkozatban állt az EU hétfői, Irakkal kapcsolatos állásfoglalása mellé, amit a BBC úgy kommentált, hogy az "új Európa" az uniót támogatja a kérdésben. Ugyanakkor tovább gyűrűznek a francia elnök hétfői indulatos kirohanásának hullámai: a Financial Times Deutschland részleteket közöl Tony Blair leveléből, amelyben a brit kormányfő szolidaritását fejezi ki a Jacques Chirac által megtámadott tagjelölteknek.

A német lap brüsszeli diplomatakörök véleményét idézve "hihetetlen fejleménynek" minősíti, hogy Blair nyíltan kiállt a jelöltek mellett és dicsérte őket, amiért Washington pártjára álltak a transzatlanti vitában. A londoni Financial Times pedig arra emlékeztet, hogy a nizzai szerződés nyomán megnő a szavazati súlya a tanácsban a "nyolcaknak" (Magyar-, Cseh- és Lengyelország mellett Dániának, Portugáliának, Nagy-Britanniának, valamint Olasz- és Spanyolországnak), így a francia-német tengely ellensúlyát képezhetik. Ez indokolhatja, hogy Chirac olyan, a diplomáciától messze álló kirohanást tett, amilyenre elnöksége csaknem nyolc éve alatt sohasem ragadtatta magát.

Az epizódból az International Herald Tribune arra a következtetésre jutott, hogy ez tükrözi Párizs ambivalens érzéseit a bővítéssel szemben, ami a francia félelmek szerint gyengítheti Európa súlyát a nemzetközi politikában, vagy legalábbis Franciaország lehetőségeit a kontinentális politika meghatározásában. A lapban megszólaló Jacques Rupnik francia Kelet- és Közép-Európa-szakértő szerint honfitársai kezdik úgy érezni, hogy talán sohasem kellett volna engedniük a keletiek csatlakozását az EU-hoz. A FT arra emlékeztet, a múlt héten Alain Duhamel francia publicista már azt fejtegette: a francia parlamentnek meg kellene tagadnia a csatlakozási szerződés ratifikálását.

A francia Liberation, amely lényegében bírálja, hogy Chirac "elmulasztott egy jó alkalmat a hallgatásra", ugyancsak megpendíti, hogy talán nemcsak egy verbális kisiklásról van szó. A lapban megszólal Medgyessy Péter is, aki a kétoldalú kapcsolatokra hosszú távon nem kiható "tévedésnek", feledhető incidensnek minősítette a történteket. Egyetértett azzal, hogy az uniónak szüksége van a francia-német párosra, de mint hozzáfűzte, a két ország elmulasztott másokat is belevonni a közös megoldás keresésének folyamatába. Ugyanakkor igenlően válaszolt arra a felvetésre, hogy a nyolcak levelének aláírása esetében olyan csapdáról volt-e szó, amelyet nem lehetett megkerülni.



Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.