BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

röviden

Ötszázalékos román növekedés

Románia bruttó hazai termelésének értéke tavaly öt százalék körüli mértékben emelkedett - jelentette ki Cristian Popa jegybankelnök. A monetáris hatóság becslése szerint a beruházások volumene mintegy 8 százalékkal nőtt 2002-ben, az export értéke pedig ennél is látványosabb ütemben bővült. Az ötszázalékos GDP-növekedés meghaladja az elemzői konszenzusban szereplő 4,6 százalékot, és a román statisztikai hivatal legutóbbi, 4,7 százalékos adatánál is magasabb. (Reuters)



Lendületben az amerikai szolgáltatási ágazat

Az Egyesült Államokban némileg javult a szolgáltatási ágazat beszerzési menedzserindexe: a decemberi 54,2 után januárban 54,5 pontos értéket jelzett a mutató, ami szinte azonos az elemzők által várt 54,6 ponttal. Eszerint immár 12. hónapja javul a gazdaság döntő részét adó szektor teljesítménye. Az amerikai feldolgozóipar hasonló indexe némileg romlott az év első hónapjában, ám továbbra is a stagnálást jelző 50 pontos határ felett van (VG, 2003. február 4., 2. o.). (Reuters)



Indul a bolgár eurókötvény-kibocsátás

Bulgária két héten belül piacra dobja az ország történetének első, euróban denominált, belföldi piacra szánt kötvényének kezdő részletét. Az illetékes pénzügyminiszter-helyettes szerint a 25-50 millió euró közötti névértékű, 2010-es lejáratú papírok éves kamatlába 5,75 százalék lesz, a kamatfizetés kuponnal fog történni. A várhatóan 13 hónapig tartó kibocsátási akció során összesen 100-150 millió euró közötti névértékű kötvényt vásárolhatnak meg a befektetők. (Reuters)



Kijev fellép a tőkemenekítés ellen

Az ukrán hatóságok a jövőben szigorúan vizsgálni fogják, hogy a külföldi befektetők ukrajnai részvényvásárlásai szabályosak és tisztességes áron történnek-e - jelezte Szerhij Tyihipko. A nemrég kinevezett jegybankelnök a tőkemenekítés visszaszorításával és a pénzmosás elleni küzdelem fokozásával magyarázta az intézkedést. Utóbbi célt szolgálják a törvénymódosítások is. Ezt a pénzmosás ellen küzdő világszervezet, a FATF szorgalmazta, s azzal fenyegetett, hogy ha Ukrajna nem tesz eleget a nemzetközi előírásoknak, akkor legközelebbi, február 12-én esedékes ülésén konkrét intézkedések bevezetését fogja javasolni Kijev ellen. Valerij Koroskovszkij ukrán gazdasági miniszter a minap újólag ígéretet tett a megfelelésre. (VG, 2003. február 5., 2. o.). (Reuters)

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.