BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Egységesen a forint erősödéséért

Rendkívüli, 200 bázispontos kamatemeléssel, gazdaságpolitikai összhangot sugalló kommunikációval próbálta a jegybank és a kormányzat erősíteni a forint árfolyamát. A gyengülés ugyan megállt, de a kívánatos szinttől messze elmaradt a kurzus. A döntés a gazdaságpolitika hitelességének helyreállítását is szolgálni próbálja.

A teljes gazdaságpolitikai arzenál felvonult tegnap a gyengélkedő forint árfolyamának rendbetételére. A Magyar Nemzeti Bank monetáris tanácsa 200 bázisponttal, 9,5 százalékra emelte a jegybanki alapkamatlábat rendkívüli ülésén.

Az árfolyam stabilitásának visszaszerzése érdekében egységesnek mutatkozott a kormány és a jegybank, a kamatemelést a pénzügyminiszter is támogatta, s a döntést követő sajtótájékoztatóval egy időben Medgyessy Péter kormányfő közleményben állt ki a jegybankkal egyetértésben kialakított, inflációcsökkentő és stabilitásőrző gazdaságpolitikai célokat egyszerre szolgáló, 250-260 forint/euró körüli árfolyam mellett.

Néhány hónapos távlatban a 250-260 forint közötti euróárfolyammal az ez év decemberi inflációt 5, a 2004 végit 4 százalék alatt lehet tartani - mondta Járai Zsigmond jegybankelnök. Hangsúlyozta: a jegybank nem követ rövid távú árfolyamcélt.

A kamatemelés melletti érvként elhangzott: a jegybankelnök és a pénzügyminiszter szerint is a jelenleginél erősebb árfolyam mellett csatlakozhatunk az ERM-II. árfolyamrendszerhez, terveik szerint jövő május-júniusban. Egy erősebb árfolyam egyszerre szolgálná a gazdaság versenyképességét és az antiinflációs célok teljesítését is, aminek elérését segíti a mostani kamatemelés.

László Csaba pénzügyminiszter az árfolyamrendszerhez való csatlakozás jövő május-júniusi időpontjára 250-260 forintos euróárat jelölt meg várható és kívánatos árfolyamként.

László elmondta: bízik abban, hogy a piacok stabilizálódnak, és így a jegybanki kamatemelés nem gyűrűzik át a banki kamatokba. A jegybankelnök sem gondolja, hogy a tegnapi döntésnek nagyobb reálgazdasági káros hatása lenne. Mint tegnap kifejtette: nem várható, hogy emiatt csökkenne a GDP ez évben várt 3-4 százalékos növekedési üteme.

A piaci vélemények megoszlanak a tegnapi kamatdöntés hatásosságát illetően. Az árfolyam 265 forinton zárt, vagyis némileg erősebben, mint tegnapelőtt, de messze a középtávon kívánatosnak tartott sávtól. Londoni befektetési banki elemzők szerint a 200 bázispontos kamatemelés jó eséllyel elegendőnek bizonyul majd a gyengülési folyamat megfékezéséhez. A mostani drasztikus emelés célja egyrészről a jegybank elszántságának demonstrálása, másrészt az ismét elvesztett hitelességének helyreállítása lehetett - vélik piaci szakértők. A forint közeli jövőjének szempontjából a kötvénypiaci szereplők magatartása meghatározó lesz. Ahhoz, hogy ez megfelelő irányban hathasson a forint kurzusára, az szükséges, hogy a piacról eltűnjenek az újabb kamatemelésre irányuló befektetői várakozások. Éppen ezért az MNB-nek a jövőben sokkal óvatosabban kell bánnia az ennek lehetőségére utaló kijelentésekkel.

Rövid távon elegendőnek látja az árfolyam stabilizálásához a csütörtöki lépést Calum Henderson, a Bank of America munkatársa. Hosszabb távon azonban aggodalomra adnak okot a gazdaság fundamentumai - különös tekintettel az államháztartás és a folyó fizetési mérleg egyenlegére, valamint a termelékenységre nézvést. Emellett nem elhanyagolható szempont, hogy az elmúlt hetekben a külföldi befektetők csökkentették a magyar eszközöknek a portfóliókban meglévő súlyát, a visszarendeződés pedig időbe telhet.

Sokak szerint nemcsak a jegybank két héttel ezelőtti lépése kapcsán kialakult bizonytalanság, de a hazai fizetőeszköz gyengítését célzó spekuláció is nagyban hozzájárult az elmúlt napok folyamataihoz. Ezzel öszszefüggésben többen úgy érvelnek, hogy egy kamatemelés csak táptalaja lehet az újabb spekulációknak. Kaposi Zsolt, az OTP Bank elemzője szerint ugyanakkor a kamatemelés hatására a forint elleni spekuláció már kevésbé kedvező a befektetők szemében, sőt, annak feltételezése, hogy a hozamok jelenleg a csúcs közelében vannak, megakadályozhatja, hogy a külföldi befektetők folytassák eszközeik értékesítését. Az MNB-nek azt a kamatszintet kell megtalálnia, amely mellett a hosszú távon befektetők ismét megjelennek a piacon. A mostani kamatszint az elemző szerint egy valamivel 260 forint alatti euróárfolyamhoz lehet elegendő, a 250 és 255 forint közötti sáv megcélzása azonban újabb 100 bázispontos emelést tehet szükségessé.

Nem spekulációt, hanem az egyensúlyi árfolyam irányába haladó korrekciót lát a jelen gyengülési folyamat hátterében Barcza György, az ING Bank elemzője. Véleménye szerint a magyar deviza rövid időn belül 260 forint/euróig erősödhet, a 258 és 255 forintos szintek elérése azonban jóval lassabb folyamat lesz.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.