BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Tovább gyengült a forint

A hét utolsó napján a forint ismét messze eltávolodott mind a jegybank, mind pedig a kormány árfolyamcéljaitól, napközben a hazai fizetőeszköz árfolyama a 270 forintot is elérte eurónként. Elemzők szerint nem elképzelhetetlen, hogy a jegybank rövidesen újabb, immáron 300 bázispontos kamatemeléssel lepi majd meg a piacot.

Alig egy hét viszonylagos nyugalom után csütörtökön ismét gyengülésnek indult a forint, pénteken napközben árfolyama már a 270 forintot is elérte. Úgy tűnik, az elmúlt hetekben gyökeret vert bizonytalanságot a legutóbbi, 200 bázispontos kamatemeléssel sem lehet kiűzni a piacról. A befektetők a legapróbb hírekre is hektikusan reagálnak, aminek köszönhetően a hét eleji 260 körüli szintről a hét végére 266 forintig erősödött az euró.

Barcza György, az ING Bank elemzője szerint a mostani helyzet azt az állapotot közelíti, amikor az árfolyamfolyamat visszafordítását már csak a jegybank újabb radikális lépésével lehet kierőszakolni.

Éppen ezért az elemző nem zárja ki annak a lehetőségét, hogy az elkövetkező napokban az MNB egy újabb, 300 bázispontos kamatemelés mellett dönt majd. Járai Zsigmond jegybankelnök ugyanakkor a jelenlegi kamatszintet elegendőnek tartja a forint visszaerősödéséhez.

Az újabb, immáron harmadik és egyre erőteljesebb gyengülési hullám hátterében álló okok között részint a lapunk által Járai Zsigmonddal készített interjú említhető. Jóllehet a befektetők a sáveltolásra irányuló döntést, illetve annak időzítését eddig sem értékelték sikertörténetként, a jegybankelnök beismerő nyilatkozata azonban ráerősített az eddigi ellenérzésekre. Ráadásul az interjúban elhangzottak a fiskális és a monetáris politika célkitűzései között továbbra is tátongó szakadék fennállására utalnak.

Normális piaci viszonyok között a jelenleg 9,5 százalékos irányadó kamatszint, illetve az eurózóna kötvénypiacaihoz mérten fennálló tetemes kamatelőny elegendő kellene, hogy legyen a befektetők idecsalogatásához. Ennek ellenére a külföldi kötvénytulajdonosok az elmúlt időkben 100 milliárd forintot meghaladó értékben adtak el eszközeikből, és az ellenértékként befolyt pénz jelentős részét ki is vonták az országból. Amennyiben ez a tendencia tovább erősödik, az az egész hazai pénzpiac életére nézve súlyos következményekkel járhat - indokolja várakozását Barcza. Egy ismételt kamatemelés a bankrendszerre és a költségvetésre nézve is komoly terhet jelentene, az azonban feltehetőleg rövid távra szólna csak.

A jegybankelnök nyilatkozata hozzájárult ugyan a forint ismételt megingásához, a csütörtökön, rendkívül alacsony érdeklődés mellett tartott kötvényaukció azonban sokkal inkább elbizonytalaníthatta a befektetőket. A piac túl optimista volt és rendkívül gyorsan, jelentős kamatcsökkentést árazott be az állampapír-árfolyamokba - mondja Kaposi Zsolt, az OTP Bank elemzője. Véleménye szerint ennek köszönhető, hogy a hazai piac hamar elvesztette attraktivitását. A kamatcsökkentési várakozás a pénteki, jelentős hozamemelkedést követően is megmaradt. Kaposi szerint éppen ezért nem az újabb kamatemelés, hanem a jelenlegi, már így is igen magas kamatszint tartós fennmaradásának hangsúlyozása lehetne a jegybank feladata. Amennyiben az MNB mégis a kamatemelés mellett döntene, abban az esetben Kaposi is egy drasztikus, 300 bázispontos lépést tart valószínűnek.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.