Magyarországon elsőként Borsod-Abaúj-Zemplén megyében sikerült a gyakorlatban alkalmazni az uniós területfejlesztési alapelveket, ami az 1995-ben elkészült megyei integrált szerkezetátalakítási és válságkezelési programnak köszönhető - tájékoztott Némethi Lajos, a megyei fejlesztési ügynökség igazgatója. A rendelkezésre álló forrásokhoz pályázati úton juthattak hozzá a gazdasági élet szereplői.
A rendkívül biztatóan induló és alakuló folyamat 2000-ben megbicsaklott. A megyét a költségvetési törvény a legkedvezőtlenebbek közé sorolta, és ez a státus azóta is érvényes. Az állami többlettámogatások felhasználása azonban sokkal kisebb önállósággal, a központi előírások "klónozásával" valósulhat meg - tette hozzá az igazgató. A központi előírásokhoz történő ragaszkodás kényszere korlátozott mozgásteret és csekély rugalmasságot "engedélyezett".
Ha az úgynevezett "kemény" társadalmi-gazdasági mutatókat hasonlítjuk össze az országos értékekkel, megállapíthatjuk, hogy a megyében a munkanélküliség változatlanul több mint az országos átlag 2,5-szerese, az egy főre jutó GDP értéke nem éri el az országos átlag 70 százalékát, az önkormányzatok működési forráshiánnyal küzdenek. A források sem a megoldandó problémák nagyságához, sem a jelentkező igényekhez képest nem elegendő mértékűek.
Ha az úgynevezett "puha" társadalmi-gazdasági mutatókat vizsgáljuk, akkor viszont jelentős eredmények mutathatók ki. A legnagyobb eredmény, hogy a megye a válság ellenére talpon maradt - hangsúlyozta Némethi Lajos. A gazdasági élet szereplői évről évre nagyobb aktivitást mutattak. Megkezdődött a gazdasági szerkezet átalakulása. Tíz ipari park, két vállalkozási övezet várja a befektetőket. Amerikai, francia, német, japán, spanyol befektetők tartották érdemesnek a térséget beruházásaik megvalósítására. Kedvezőbbé vált az infrastrukturális környezet.
Kialakult egy komplex területfejlesztési rendszer, amely képes a stratégiai és operatív programok vezérlésére. A Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Területfejlesztési Tanács készül a jövőre, ezért felfrissíti, aktualizálja fejlesztési, felzárkóztatási programját, erősíti a projektgeneráló tevékenységet. Az elkészült komplex romaprogramjával pályázni kíván a strukturális alapokból elérhető forrásokra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.