BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Felsőoktatási EU-képzési boom

Újabb felsőoktatási intézmény lép be az európai uniós szakemberképzés hazai piacára: a székesfehérvári Kodolányi János Főiskola Európa Tanulmányi Központot hozott létre, melynek feladata részben a főiskolai szakok tematikájának EU-ismeretekkel való kiegészítése, részben diplomások továbbképzése lesz. A cél egy olyan oktatási központ kialakítása, amely Fejér megye székhelyén lehetőséget ad az uniós pályázatok elkészítéséhez, a projektek megalkotásához és menedzseléséhez értő szakemberek képzésére - fogalmaz Vízi László Tamás, a központot működtető társadalomtudományi tanszék vezetője. Ehhez jó alapot kínál a főiskolai könyvtár európai uniós gyűjteménye, melyet egy 10 millió forintos PHARE-pályázat segítségével alakítottak ki.

A székesfehérvári kezdeményezés is jelzi, hogy a hazai egyetemek és főiskolák közül egyre több tartja fontosnak az uniós ismeretek beépítését a tantervbe, sőt már nevében is EU-s képzést ígérő szakok, szakirányok indítását mind az alap-, mind a posztgraduális képzésben. E sajátos piac legrégebbi szereplője a Budapesti Közgazdaságtudományi és Államigazgatási Egyetem, amely már nem sokkal a rendszerváltás után EU-szakirányt indított végzéshez közeledő hallgatói számára. Ma ezen a négyszemeszteres - a gazdasági alapképzésre épülő - lehetőségen túl már tíz féléves képzési forma is várja az integrációval komolyan foglalkozni kívánó diákokat. A felsőfokú végzettségűek számára öt féléves, költségtérítéses esti és levelező kurzusok indulnak a Fővám téren.

Elejétől végéig uniós tematikára épülő (bár értelemszerűen sok általános gazdasági és politikai ismeretet is közvetítő) kurzust a Közgáz mellett a szombathelyi Berzsenyi Dániel Főiskola és a Budapesti Kommunikációs Főiskola indít. Előbbi intézmény tíz féléves Európa-tanulmányok, utóbbi nyolcszemeszteres Európai közszolgálati és üzleti szervező elnevezésű programot kínál. Posztgraduális formában már jóval több hazai felsőoktatási intézmény szervez kifejezetten uniós elnevezésű kurzust, amelyek időtartama jellemzően négy-öt szemeszter. Közöttük az általános EU-szakértői diplomát adó programok ugyanúgy megtalálhatók, mint az európai szakjogászi vagy szakközgazdászi képzések.

Az alapképzésbe a legtöbb intézmény az utolsó egy-két évben választható szakosodásként, illetve a hallgatók által különböző évfolyamokon felvehető tantárgyakként építi be az uniós szakismereteket. Ezek köre az általános integrációtörténeti, EU-politikai és gazdasági bevezetésektől olyan speciális témákig terjed, mint például az európai munkajog, a minőség- és szabványügy, vagy éppen a pályázati szaktanácsadás. A majdani szakemberek nyelvi készségeit számos intézményben szakszövegfordító gyakorlatok, illetve idegen nyelven - jellemzően angolul - oktatott szaktárgyak hivatottak fejleszteni.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.